Hodnotenie TRENDU

Forma de Gusto

362
ročník hodnotenia: 2014
Žriedlová, Košice 040 01, Košice
055 727 7652
po-pia: 11:00 - 22:00
medzinárodná, steaky
3cenová úroveň

Hovorí sa, že proti gustu žiaden dišputát. Ak ho chcete mať v aktuálnej forme, niet v Košiciach príhodnejšej adresy než Forma de Gusto. Ešte aj ulica ma priliehavý názov –Žriedlová. Cassovar business centre (CBC) je najväčším polyfunkčným komplexom na východe Slovenska. V jeho útrobách nájdete práve reštauráciu Forma de Gusto. Aj keď je na prvom poschodí, umožňuje úplný bezbariérový prístup aj pre telesne postihnutých hostí.

Reštaurácia síce neposkytuje osobitné salóniky, no hlavný priestor je rozdelený vkusnou stenou, pozdĺžne vyplnenou veľkým akváriom. Na jednej strane sú stoly prestreté vo vyššom štandarde. Druhú preferujú skôr kávičkári či pivári, ktorým vyhovuje strohejšie posedenie.

Klientelu reštaurácie trochu predurčuje fakt, že CBC je sídlom IT firmy T-Systems Slovakia. Ale neplatí, že by „itečkári“ robili iba kobercové nálety na zaujímavú ponuku pizze s talianskou receptúrou, tá tvorí asi štyridsať percent objednávok. Forma de Gusto si ju zachovala spred troch rokov, keď štartovala s talianskou kuchyňou a talianskym šéfkuchárom. V ponuke z tých čias jej ostali aj stále vyhľadávaná paradajková polievka či obľúbené rizotá.

V súčasnosti sa Forma špecializuje na mäso, hoci ponuka menu myslí aj na vegetariánov či vegánov. Pri osobitných požiadavkách je kuchyňa ochotná improvizovať. Osvedčili sa najmä steakové pondelky so zvýhodnenými cenami, ktoré hostí nútia zabúdať na pokrmy, čo im ostali doma z víkendu. Podobným magnetom sú pizzové piatky. Pravidelnou samozrejmosťou sú sezónne úpravy jedálnych lístkov. Tie sú v prehľadnej, vkusnej a modernej grafike a prinášajú aj zoznam alergénov, ak sa chcú hostia niektorým vyhnúť. Takisto ponúkajú cez webovú aplikáciu možnosť listovať v menu v smartfóne alebo tablete.

Z jedál sme ochutnali jednu zo špecialít – teľacia saltimbocca plnená prosciutom, šalviou, s pečeným zemiakom, syrom a šunkou (8,90 €). No ešte viac zaujal steak z hovädzej sviečkovice (15,90 €) s argentínskou čili omáčkou. Aj medzi dezertmi nájdete vlastné špeciality kuchyne. Napríklad zázvorová tortička s bielou čokoládou (3,20 €). S tortičkou však netreba otáľať, lebo postupne na stole tvrdne. Ale vzhľadom na jej delikátnu chuť otáľanie ani nehrozí. Personál dobre balansuje medzi ochotou byť neustále k dispozícii a nadmerným verbálnym či neverbálnym kontaktom so zákazníkmi. Dojem by azda zlepšila automatická ponuka vínnej karty pri objednávaní jedál.

CBC len koncom minulého roka skolaudovalo druhú vežu. To limitovalo Formu de Gusto realizovať letnú terasu na streche strednej časti komplexu. V lete ju už otvoria, aj s mimoriadnym benefitom – novým košickým pivom z vlastného pivovaru Cassa Brewery, ktorý bude na prízemí Cassovaru. Už z názvu biznis centra je zrejmé, že leží v areáli bývalého košického pivovaru. Pripomína ho pôvodný šesťdesiatmetrový komín pred hlavným vchodom. Avšak chuť piva chce Forma de Gusto importovať z Plzne.

Vyslala tam dvoch ľudí, aby sa zdokonalili vo varení piva. Práve orientácia na pivo bola dôvodom, prečo reštaurácia zúžila ponuku vín, v ktorej dominujú slovenské, doplnené talianskymi. Pivo neplánujú len sami čapovať, ale predajom v sudoch postupne rozširovať jeho akčný rádius mimo Košíc.

TIPY:

© 2013 News and Media Holding

Nájdi reštauráciu alebo hotel