Niekto to rád chatové – aj so štipkou luxusu

Čím viac hotelov modernej architektúry volá hosťa pod svoju strechu, tým silnejšia je renesancia zariadení typu chaty.

458603
Soňa Hudecová

Zrazu totiž pôsobia ako osviežujúci prvok na hotelovej scéne. Stále je dosť hostí, ktorí sa v útulnom, prírodnejšom prostredí cítia lepšie než v ultramodernom chladnom interiéri.

Keď pred piatimi rokmi otvárali hotel Zochova chata v Modre-Harmónii, pamätníkov pri prvom pohľade prekvapilo moderné štvorhviezdičkové zariadenie, namiesto voľakedy obľúbenej drevenej chaty – útočiska lyžiarov a sánkarov. Aj keď – aj jej priaznivci si prišli na svoje, keďže im ponúkli na výber dva typy izieb a apartmánov. V modernej časti hotela alebo v obnovenej zrubovej časti. Nad hotelovou reštauráciou, ktorú zrekonštruovali podľa plánov z roku 1933, dostal fanúšik chatového štýlu na výber päť zrubových izieb a rovnaké množstvo apartmánov. Z okna má výhľad do prírody Malých Karpát a keď sa otočí, s vonkajším prostredím ladí aj drevený interiér, plný teplých farieb.

„Je zaujímavé, že tento typ izieb uprednostňuje najmä zahraničná klientela. Má v nich možno ešte silnejší pocit úniku z mesta do lona prírody,“ riaditeľka Zuzana Zadňančinová dodáva, že komfort však v ničom nezaostáva za izbami modernej časti hotela. Aj cena je pre oba typy izieb rovnaká.

Zochova chata zrubová časťZdroj: Zochova chata

Tradícia v modernom šate

Mnohí dnešní dospeláci si chatu Björnsonku pamätajú z detstva. Bola vytúženou adresou rodinných dovoleniek, detiská tam šantili s rodičmi, sánkovali sa, lyžovali... Nepotrebovali komfort a atrakcie dnešných hotelov. Stačila úžasná atmosféra horskej chaty uprostred krásnej Demänovskej doliny na skok od lyžiarskych vlekov.

„Chceli sme vrátiť život chate, ktorá mala na Slovensku tradíciu a zvuk a zachovať jej genius loci, “ spomína na chvíle, v ktorých padlo konečné slovo zachovať fasádu drevostavby i celkového vyznenia hotela, riaditeľ hotela Radoslav Chovančík.

Dnes nesie chata, pomenovaná po nórskom ochrancovi záujmov malých národov vrátane slovenského, prívlastok eko-šport hotel. V bežnej reči jej však aj manažment familiárne vraví Björnsonka. Už aj kvôli tomu, že rekonštrukcia jej dala technicky dokonalejší šat, ale neubrala nič z atmosféry. Zachovala štýl klasickej horskej chaty – drevenice; drevo navodzujúce teplo a útulnosť prevláda na izbách, v reštaurácii i spoločných priestoroch. So štýlom chaty ladí aj logo s nórskym vzorom pleteného svetra, ktorý zahreje aj v najväčšej zime.

„Ako keby ste bývali v lese – príroda je na dosah ruky. Pred chatou nasadíte lyže na nohy a zveziete sa k najbližšej zjazdovke Otupné. Alebo obujete turistické topánky či nasadnete na bicykel a môžete sa rozhodnúť pre ktorýkoľvek z množstva turistických chodníkov,“ podľa R. Chovančíka je však úspech chaty založený predovšetkým na priaznivom pomere kvality a ceny. Hotel z roku 1952 je zrekonštruovaný, vynovený, zmodernizovaný, vnútri s rôznymi hrami pre deti v spoločenskej miestnosti, vonku s detským ihriskom, saunou a fínskymi kúpacími kaďami, ktorým dali írečitý názov Hriatô. V altánku s grilom si už počas prvého bjornsonovského leta opekali hostia vlastné dobroty.... A predsa si zachováva trojhviezdičkové ceny. Navyše sa už pri budovaní myslelo na tri kategórie hostí. Teda nielen na tých, čo dajú prednosť komfortu tzv. standard rooms alebo priestranným family rooms v hlavnej budove. „Pre klientelu, ktorá si chce od rána do večera užívať iba výlety, vyrástol v areáli Björnsonky „hostel pre mladých“ so spoločnými toaletami a kúpeľňami,“ R. Chovančík však zdôrazňuje, že aj takíto hostia si radi užívajú wellness služby či dobré kvalitné jedlo. Na skupinu viacerých rodín, ktoré chcú tráviť dovolenku spolu, mysleli pri budovaní Villy – apartmánového domčeka s jedálňou, kuchynkou, obývačkou s kozubom a vinárničkou.

Bjornson fínske kadeZdroj: Soňa Hudecová

Chata aj uprostred roviny

Na recepcii nedajú hosťovi elektronickú kartičku, ale klasický kľúč s ťažkým príveskom. Aj to má navodiť pocit, že Malvázia v Prievaloch sa viac hlási k štýlu domáckosti než ku štandardom dnešných moderných hotelov. Zariadenie vyrástlo „na zelenej lúke“ ako dominanta 8-heltárového relaxačno-zážitkového pozemku, a predsa sa architekti, projektanti i majitelia zhodli na rustikálnom štýle. Bledé drevo, príjemné teplé farby, jednoduchý detský kútik, striešky nad oknami... je toho viac, čo pripomína skôr väčšiu chatu než štvorhviezdičkový hotel. Ale podľa riaditeľa Júliusa Greguša raz-dva vyvedú hosťa z omylu, že tu nájde len skromné „chatové“ služby...

„Milovníkov spa poteší wellness, ktoré v samostatnej budove ponúka niekoľko druhov procedúr, sáun či vírivku. Môže plávať vo vonkajšom slanom bazéne, kde používame soľ z chorvátskeho ostrova Pag, Voda sa ňou dezinfikuje namiesto chlóru,“ hovorí J. Greguš a dodáva, že označenie „chata“ prekračujú aj priestormi na semináre a iné konferenčné podujatia, v ktorých nechýba najmodernejšia technika. Park s detským ihriskom, tenisovými kurtmi, ihriskom na volejbal, futbal, bowling a petangue, priestorom na grilovanie, rybolov či meditáciu pri mandale, so záhonmi vlastnej zeleniny a byliniek vrátane hustého malinčia poteší nielen deti, ale aj teambuildingom sa utužujúce kolektívy.

Malvázia, vchodZdroj: Soňa Hudecová

„Areál vznikol niekoľkoročnou premyslenou rekultiváciou rašelinísk, ktoré využívali jednu menšiu budovu. Na jej základoch vyrástol dnešný hotel, niekoľkonásobne väčší ako pôvodná stavba,“ hovorí o trpezlivom zrode relaxačného komplexu J. Greguš.

Jazerá v parku vznikli tak, že rieka Myjavská Rudava zaplavila bagroviská. Na rovinatom teréne parku potom záhradní architekti naprojektovali „kopčeky“, na ktorých sa bude dať aj sánkovať.  Podľa J. Greguša sa aj takýmito drobnosťami naplní názov Malvázia, ktorým podľa katastrálnych máp naši prapradedovia prirovnávali tamojšie polia a lúky k lahodnému sladkému nápoju.

 

MalvaziaZdroj: Malvazia

© 2016 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)