Víťazmi sú Fou Zoo a hotely Kempinski

Najlepšou reštauráciou Slovenska v hodnotení TREND TOP Reštaurácie a hotely 2015 sa stala bratislavská Fou Zoo a najlepšími hotelmi obidva hotely siete Kempinski – Kempinski Hotel River Park v Bratislave a Grand Hotel Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese. Reštaurácia aj hotely tak obhájili minuloročné pozície.

435766
20.3.2015 / Jarmila Horváthová
Foto: Fou Zoo

V bodovaní tohto ročníka urobil TREND podstatnú zmenu, bodovanie sa zjednodušilo. Namiesto 200 bodovej stupnice sa začala používať 20 bodová, ktorú používa napríklad druhý najznámejší bedeker na svete, francúzsky Gault Millau. Kritéria hodnotení sa inak nezmenili, naďalej sa kladie pri reštauráciách dôraz na kvalitu jedla, servisu, prostredia a tiež na pomer kvality a ceny. Pri hoteloch na servis, vybavenie a tiež pomer kvality a ceny. Sprísnili sa kritériá na udeľovanie hviezdičiek – päť dostali reštaurácie, ktoré dostali 18-20 bodov, 4,5 hviezdičky podniky od 16,5 boda do 17,5 boda, štyri hviezdičky reštaurácie, ktoré dostali 15-16 bodov a 3,5 hviezdičky 13,5-14,5 boda .

Podniky navštevovali hodnotitelia TREND-u  sa od júna 2014 do marca 2015 a tak ako po minulé roky sa hodnotilo formou mystery shoppingu, teda anonymných návštev. Celkom hodnotili vyše 200 reštaurácií a hotelov. Výsledky vyhlásili počas konferencie TREND Horeca Manažment, ktorá sa konala 18.-19. marca v hoteli Minerál v Dudinciach. TREND veľmi oceňuje a váži si, že všetky ocenené reštaurácie aj hotely si prišli prevziať diplomy osobne a tiež drvivá väčšina šéfkuchárov a somelierov.

V prvej desiatke reštaurácií ani hotelov neprišlo v výrazným zmenám, čo znamená, že slovenská špička je, čo sa týka kvality stabilná. Za Fou Zoo s 18,5 bodmi sa umiestnili s 18 bodmi bratislavské podniky Albrecht, UFO, tatranské podniky Culinarium a Gašperov mlyn, ktorého možno označiť ako „skokana roka“ a čereňanská Afrodita.  Druhým nováčikom v prvej desiatke je bratislavská reštaurácia D Steakhouse, ktorá otvorila pred rokom.

Medzi hotelmi skončil tretí ako minulý rok nízkotatranský Wellness hotel Chopok. Nováčikmi v prvej desiatke sú hotely Zochova Chata, Devín a Tulip House.  Najlepším penziónom sa stal tak ako minulý rok Wellness penzión Strachan zo Ždiaru, za ním skončili penzióny Drak, Baske a nováčik Tematín z Moraravian pri Piešťanoch.

Penzión StrachanZdroj: Strachan

Cenu Reštaurácia pána šéfkuchára, ktorá sa udeľuje podnikom, kde je majiteľom a šéfkuchárom jedna osoba  udelil tento rok TREND banskobystrickému podniku Bistro Smartfood, ktoré patrí šéfkuchárovi Petrovi Kulhánymu.

Tip TREND-u, ocenenie ktoré sa udeľuje podnikom, ktoré majú výborný pomer ceny a kvality a dostali tento rok bratislavský Savage Garden a Lemon Tree & Sky Bar & Rum club, bytčiansky Palatín a zvolenský Bistro Chef.

Aj tento rok Trend ocenil desiatku somelierov a 21 šéfkuchárov diplomami Trend TOP šéfkuchár a Trend TOP somelier. Ani v jednej kategórii sa neurčovalo poradie.

TREND TOP šéfkuchári 2015

Štefan Benďák, Rouge, Nitra 

Peter Ďurčo, Top Restaurant, Žilina

Marián Filo, Afrodita, Čereňany

Milan Hečko, Signature, Bratislava

Ladislav Hužík, LemonTree, Bratislava

Bjorn Juhnke, River Bank, hotel Kempinski, Bratislava

Peter Kiss, Ufo watch. taste. groove, Bratislava

Gabriel Kocák, Culinarium Restaurant, Starý Skokovec

Michal Konrád, Fou Zoo, Bratislava

Ondrej Snopko, Angels, Banská Bystrica

Michal Škorec, Gašperov Mlyn, Batizovce

Jaroslav Žídek, Albrecht, Bratislava

Peter Kulhány, Bistro Smartfood, Banská Bystrica

Erik Volko, Bistro Chef, Zvolen

Ivo Kratochvíľa, Mlyn 108, Modra

Martin Kurhajec, Al Lago, Štrbské Pleso

Zoran Jovanovič, Kogo a D Steauhouse

Tomáš Tejbus, Grand Restaurant, hotel Kempinski, Štrbské Pleso .

Jozef Hromják, Olive Tree, DoubleTree by Hilton Košice

Braňo Križan, Matyšák , Bratislava

Ľubomír Herko, Salamandra, Hodruša-Hámre

TREND TOP somelieri 2015

Szilárd Deák, Albrecht, Bratislava

Matúš Hamara, Grand Restaurant, Kempinski, Štrbské Pleso

Stanislav Slivoň, Villa Nečas, Žilina

Peter Majerník, Café Ristorante Kogo, Bratislava

Tomáš Šajgal, Fou Zoo, Bratislava 

Rastislav Šuták, River Bank, Kempinski Bratislava

Michal Zrubec, Rouge, Nitra

Martin Pristaš, Elizabeth Trenčín

Slávka Gašperová, Gašperov Mlyn, Batizovce

Peter Drobný, Au Café,  Bratislava

© 2015 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)