Bio víno z Veľkého Krtíša

Príbeh vinárstva VínoNatural Domin&Kušický

372882
6.5.2012 / Ján Záborský

Bio je slovo, ktoré je čoraz viac frekventované. Začína byť v kurze. Aj v hypermarketoch už nájdeme špecializovaný bio regál. Bio je vďačný marketingový nástroj a možno sa o chvíľu dočkáme toho, že v reklame sa nás budú snažiť  presvedčiť, že na trhu je nový bio ropný produkt.

Bio ako životná filozofia

Napriek mediálnemu prachu, ktorý sa na slovo bio nalepil za posledné roky, podstata filozofie ktorá sa za týmto slovom schováva, ostáva nezmenená. Pri osobnom kontakte s ľudmi, ktori produkujú bio produkty pochopíte, že je to skôr ich životný postoj a rešpekt k prírode a vlastnému životu ako chladnokrvne vykalkulovaná mediálna kampaň. Sledovať okolitú prírodu, rešpektovať jej životný rytmus a neznásilňovať ju. Byť začlenený v kolobehu života, sledovať kde sa ako darí ktorým rastlinám a živočíchom. Z ktorej strany fúkajú vetry, kde sú pôdy suché a kde zase mokré. Pri vysádzaní akceptovať prírodné podmienky a nie egoisticky prikazovať, tu chcem mať vysadené toto a tu zase to, bez ohľadu na to, či sú tam vhodné podmienky.

Tajomná stredoslovenská vinohradnícka oblasť

Pravdepodobne už všetci milovníci slovenského vína dobre poznajú malokarpatskú a južnoslovenskú vinohradnícku oblasť. Pomaly spoznávajú nitriansku a tokajskú, ale stredoslovenská, tá je ešte stále tak trochu zastrená rúškom tajomstva. Čo sa to tam náchádza na južných svahoch Krupinskej pahorkatiny? Za Plášťovcami auto začína pomaly stúpať do kopca. Cesta týmto pohorím je úzka a kľukatá. Sem tam niekde na okolí zopár domov – samoty. Všade okolo len lesy, drsnejšia príroda. Kde sú tie vinohrady? Potom však zrazu príde klesanie, a namiesto roztrúsených domov a samôt sa objavujú dediny: Kosihovce, Čabovce, Príbelce, Dolné Plachtince. Vinohrady sú tu roztrúsené na strmých svahoch. Keď pokračujete cestou ďalej, vojdete do Veľkého Krtíša. Horizont mesta je lemovaný krásnymi vinohradmi, ktoré patria spoločnosti VínoNatural Domin&Kušický. Ich vinohrady sú pestované v bio režime.

VínoNatural Domin&Kušický

Pri návšteve vinárstva nám Tibor Kušický porozprával o tom, ako u nich vo firme vnímajú bio a ako sa celý príbeh z bio vo Veľkom Krtíši začal. Viac vo videu.

© 2012 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)