Dobrá správa pre moravských vinárov

Na Slovensku sa zase hovorí o zdanení vína, v Česku zdá sa, nebude

374127
28.5.2012 / Milan Nemec

Kým na Slovensku sa minulý týždeň opäť začalo hovoriť o tom, že štát zase zvažuje zvýšenie spotrebnej dane z tichého vína, v Českej republike zavedenie spotrebnej dani z vína vypadlo z návrhu českého zákona o zmene daňových a poistných noriem. Tie súvisia so snahou Nečasovho kabinetu znížiť schodok verejných rozpočtov. Informoval o tom portál mediafax.cz.

O vypustení návrhu na zdanenie tichého vína, ktoré nahnevali hlavne moravských producentov vína, povedal agentúre Madiafax parlamentný poslanec David Šeich z ODS. „Vyzerá to tak, že minister Kalousek dostal rozum, " glosoval informáciu juhomoravský líder ODS pre jesenné krajské voľby Jiří Crha. Je to podľa politika dobrá správa pre všetkých vinárov z regiónu a vlastne aj celý Juhomoravský kraj. Zbytočné daňové zaťaženie by podľa neho citeľne poškodilo nielen vinohradníkov, ale aj väčšinu tamojších obyvateľov. Jeden z hlavných argumentov vinárskej pospolitosti v Čechách a na Morave bol a je, že spotrebnú daň z vína nemá žiadny z vinárskych štátov Európskej únie. Vinári a vinohradníci navyše platia povinné odvody do tamojšieho Vinařského fondu ČR.

Poslanci parlamentu v máji pomohli vinárom pozmeňovacím návrhom, ktorý odstránil požiadavku aby sa každý nákup rmutu, muštu alebo vína musel hlásiť. Tým sa producentom vína odbúrala zbytočná byrokracia. „Všetci, kto si vlani kúpili akékoľvek množstvo vína a nepodali o tom špeciálne hlásenie, v podstate porušili zákon. Firmám za to navyše hrozila pokuta až päť miliónov korún," pripomenul pre agentúru Mediafax poslanec D. Šeich. V skutočnosti ale nikto nezmyselné byrokratické nariadenie nekontroloval. "Chybu v zákone sme odstránili, teraz už chýba len schvaľujúci podpis prezidenta," dodal D. Šeich.

Foto: miroslav-kalousek.cz

Diskusia (0reakcií)