Slovenské vína excelovali v Madride

XIV. ročník prestížnej medzinárodnej súťaže Bacchus Madrid priniesol opäť skvelé výsledky pre slovenské vína.

450078
22.3.2016 / jh
Edita Ďurčová

V silnej konkurencii vyše 1800 vín z 20 krajín sveta sa stalo Slovensko najúspešnejším zahraničným účastníkom. Zo stovky prihlásených slovenských vín až 42 získalo medailové ocenenia: 2 veľké zlaté, 10 zlatých a 30 strieborných.

Životný úspech zaznamenal vinosadský vinár Richard Tóth a jeho vinárstvo Vins, ktorý do súťaže prihlásil tri vzorky a z Madridu si odnáša 1 veľkú zlatú, 1 zlatú a 1 striebornú medailu. Ďalšiu veľkú zlatú medailu pre Slovensko vybojovalo tokajské víno od Jara Ostrožoviča, ktorý pravidelne boduje na veľkých medzinárodných súťažiach. Podobne Víno Matyšák. Tento rok si z Madridu odnáša početne najviac trofejí zo slovenských vinárov: 3 zlaté a dve strieborné.

Celkovo nás v Madride reprezentovali vína od 31 výrobcov. Z nich až 24 získalo aspoň jednu medailu, čo svedčí o vysokej kvalitatívnej úrovni prihlásených slovenských vín.

Z hľadiska odrôd najvýraznejšie bodovali slovenské novošľachtence. Už tradične najviac zažiaril Devín.  4 zlaté medaily za vína z tejto odrody si podelili Víno Dious, Víno Matyšák, Vinkor a Vins, 2 strieborné zasa Velkeer a Víno Nichta. Vďaka nedávno založenému vinárstvu Chateau Rúbaň zaujala aj Milia.

Z modrých novošľachtencov to bola Nitria v podobe ružového cuvée z línie Editio Vinifera. Práve slovenské ružové vína tradične pútajú pozornosť prestížnej madridskej jury, zloženej z renomovaných vinárskych odborníkov z celého sveta. Ani tento rok to nebolo inak. Zo 16 prihlásených vzoriek si rovná polovica odnáša z Madridu  medailové ocenenia, spolu 2 zlaté a 6 strieborných. Slovensko v medzinárodnej porote zastupovala enologička Edita Ďurčová, ktorá zároveň predsedala jednej z hodnotiacich komisií.

Madrid PorotaZdroj: Archív Edita Ďurčová

© 2016 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)