To najlepšie zo slovenských vinohradov

Hrozno musí byť zdravé na sto percent, cukornatosť starosvetsky označovaná ako neskorý zber, nemenej dôležitý je aj správny výber odrôd viniča z určitej oblasti. Všetkými týmito atribútmi sa chce pýšiť séria vín značky Sommelier Select.

461762
1.1.2017 / mn
Metro

Novinku zostavil head sommelier spoločnosti Metro Jozef Milčík a je výhradne z bielych vín. Na začiatku bola myšlienka sprostredkovať zákazníkom vína, ktoré by svojou vôňou, chuťou a štýlom splnili očakávania someliera. Je predsa len pravda, že vinár a somelier majú niekedy odlišné názory na to, ako má vyzerať ideálne víno. A tak sa začal písať príbeh značky Sommelier Select.

Podľa Jozefa Milčíka je práve vinica prvým miestom, kde začal s vinármi diskutovať o tom, akú skladbu odrôd vybrať a následne, v akom štýle by bolo dobré,  aby sa finálny produkt, teda výber vín, prezentoval. „Do výroby zasahujeme počas celého procesu až po finálny produkt, ktorý si následne od vinára kúpime,“  hovorí. Je podľa neho dôležité, na čo sa ktorá surovina hodí. Z toho pramení aj rozdelenie na vína s chráneným označením pôvodu (skrutkovací uzáver) a vína s označením obce (korkový uzáver).

Svedectvo vydáva pôda

Prejav vín s chráneným označením pôvodu je smerovaný na primárnu aromatiku. Hrozno môže pochádzať z väčšej oblasti, ale kvalita hrozna ďaleko prevyšuje akostné zaradenie vín. „Dôvodom je najmä, aby sme pri sviežom, šťavnatom, novosvetskom štýle dosiahli komplexnosť. Vína charakterizuje čistota, opojná vôňa, chuť v tónoch kvetov a ovocia so sviežou kyselinkou,“ uviedol Jozef Milčík.

Vína označené názvom obce sú pomenované podľa obci, z ktorej hrozno pochádza. „Chceme, aby pôda vydala svedectvo o tom, ako sa odroda viniča správa v danej oblasti a ako sa to prejavuje vo víne,“ dôvodí Jozef Milčík s tým, že víno je zrkadlom vinice. „Preto sú tieto vína v prejave viacvrstevné a každý dúšok odhalí postupne celú paletu chutí a vôní, ktoré ďalšia archivácia vína môže posunúť do sofistikovanejších podôb.“ Rozdiel v kvalite týchto dvoch skupín vín značky Sommelier Select nie je, líšia sa aromatickým prejavom.

Symbol novej rady vín vzišiel z Burgundska

Málokto z bežných konzumentov vína vie, čo je symbolom somelierov. Je to tastevin, teda špeciálna miska vyrobená zo striebra, ktorá sa používala na degustáciu a testovanie vín. A práve symbol značky Sommelier Select je inšpirovaný práve tastevinom.

Ako vysvetľuje Jozef Milčík, tento symbol somelierov pochádza z Burgundska a je známy už niekoľko storočí. „Tvar degustačnej misky má svoj význam – dno je vypuklé a reliéfne zdobené, čo umožňuje posúdiť silu a odtieň farby vína, najmä červeného, v rôznych uhloch svetla sviečky. Dnes táto pomôcka má najmä symbolický význam označujúca skúseného someliéra a degustátora.“

Zo špičkových slovenských viníc

Sommelier Select je značka, ktorú možno radiť medzi vína najvyššej kvality, vybrané someliermi spoločnosti Metro. „Hrozno, z ktorých sa vyrába, pochádza zo špičkových viníc Slovenska. Pod touto značkou nájdete vína, ktorých kvalita ďaleko prevyšuje cenu, za ktorú ich môžete kúpiť,“ je presvedčený Jozef Milčík.

Na značke Sommelier select spolupracuje Jozef Milčík s rôznymi vinármi, vinohradníkmi a externým enológom Mirkom Majerom, ktorý po dohode s ním a v spolupráci s vinármi dáva reálnu podobu vínam z tejto rady. Kvantita alebo nízka kvalita suroviny nemá v tejto značke priestor. Cieľom je ukázať potenciál slovenských viníc a krásu vín z týchto polôh.

Ktoré vína sa dostali rady Somelier Select

Žiadne z vín na prednej strane etikety neuvádza presne meno výrobcu vína, ale podľa indícií na zadnej etikete, sa dá zistiť, od koho vínko pochádza. Sú tam označené hony viníc. A pri akostných, kde vína nemajú presné určenie pôvodu,malá rada. Nájdite si na etikete určité viacmiestne čísla a dajte ich len tak pre zaujímavosť do vyhľadávača hoci Google.

Silvánske zelené, 2015, neskorý zber.  Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Pezinský rajón, obec Viničné, hon Klony B. Raritné víno z tejto starobylej odrody je charakterizované najmä svojou priamosťou, suchosťou a najmä mineralitou. Naturel vína vystihuje tón zrelého egreša vo vôni, ktorý dopĺňa stopa pomaranča, pomarančovej kôry a svieži citrusový záver.

Müller Thurgau,  2015, akostné odrodové víno. Malokarpatská vinohradnícka oblasť. Ľahký nádych muškátového kvetu prechádza vo vôni do intenzívnych tónov tropických plodov. Chuť vína je lahodná v tónoch banánu a ananásu s príjemnou citrusovou dochuťou.

Muškát moravský 2015/ Muscat 2015, akostné odrodové víno. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť. Intenzívna, ovocno-korenená vôňa s bohatou paletou tónov červených ríbezlí,  broskýň, zeleného korenia, muškátu prechádza do harmonickej, sviežej a rovnako intenzívnej chute so šťavnatou kyselinkou a famózne dlhou perzistenciou.

Devín, 2015, akostné odrodové víno. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť. Podmanivá vôňa nektariniek, grepu, bieleho korenia so štipkou muškátového kvetu vytvárajú pestrú paletu vôní. Chuť nezaostáva a v harmónii podporuje vôňu šťavnatosťou, sviežosťou a lahodným ľahko koreneným záverom.

Rizling Rýnsky 2015,  výber z hrozna. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Pezinský rajón, obec Pezinok, Hon Krížna II. Kráľovská odroda bielych vín zrkadlí z podložia Malých Karpát virtuozitu terroiru hneď v niekoľkých podobách.  Sviežosť, v podobe citrusových plodov s príjemnou grepovosťou.  Lahodnú ovocnosť, v palete tropických plodov a jemnej stopy banánu. Charakter, v podobe bieleho korenia a minerality.

Rulandské šedé 2015,  výber z hrozna. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Pezinský rajón, obec Pezinok, Hon Bajzle. Zrelý tón sladkého hrozna vo vôni vína brilantne dopĺňa stopa briošky. Chuť je lákavo šťavnatá so sviežimi tónmi egrešov, zelených jabĺk a maracuje. Celistvý aromatický  prejav dokresľuje jemný podtón briošky s maslom s lahodným záverom.

Devín 2015,  výber z hrozna.  Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Štúrovský rajón, obec Mužla, hon Malý Čipáň. Meditatívne víno, ktoré zaujme najmä vysokou viskozitou, elegantným buketom v tónoch liči, manga, medu, bielych kvetov, hlohu a muškátového orieška. Chuť je plná, viacvrstevná s výraznou stopou manga, grepu, medových plástov a sušených marhúľ s jemným koreneným záverom.

Pálava 2015, výber z hrozna. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Pezinský rajón, obec Viničné, hon Vŕšky. Veľké, raritné víno zo slovenských viníc. Ani všetky superlatívy slovenského jazyka neobsiahnu toto umelecké dielo. Paleta aromatického prejavu sa začína stopami sušených marhúľ, korenia, sušených kvetov a bylín, pokračuje v tónoch medových plástov, oplátok natretých medom a v siahodlhom závere končí v príjemnom korenenom tóne škorice.

Diskusia (0reakcií)