V srdci moravského červeného

V posledných siedmych rokoch sa vo Velkých Pavloviciach začalo dariť aj vínnemu turizmu. Keď prechádzate centrom mestečka, míňate jeden penziónik vedľa druhého.

441851
Jarmila Horváthová

Naša návšteva Velkých Pavlovíc, mestečka vína  a marhúľ v najväčšej moravskej vinárskej podoblasti  Velkopavlovickej, začala trošku rozpačito. Boli sme ohlásení na deviatu ráno, prišli sme o 15 minút skôr, na mestský úrad sme sa však nevedeli dostať. Neboli stránkové hodiny pre verejnosť, vchod zamknutý a zvončeka nikde. Ešte že starostovi Pavlovi Procházkovi sme sa dovolali do niekoľkých minút.

Správne by bolo prísť do vinárskeho miesta, akým Velké Pavlovice sú, podvečer na ochutnávku, do niektorého zo „sklípkov“, to si ale necháme na budúce. Mestečko vínom žije a víno ho do veľkej miery aj živí. Z troch tisícok obyvateľov tisícka robí víno, v drvivej väčšine pre vlastnú spotrebu, 22 je tých, ktorí ho aj fľašujú. Sídlo tu majú aj známe vinárske firmy ako Baloun a Vinium.

V posledných siedmych rokoch sa tu začalo dariť aj vínnemu turizmu. Keď prechádzate centrom mestečka, míňate jeden penziónik vedľa druhého. Veľa vinárstiev poskytuje hosťom, ktorí sem prídu, napríklad na ochutnávku, aj možnosť ubytovať sa, momentálne tu majú 600 lôžok.

Starosta Pavel Procházka, ktorý tu „starostuje“ tretie volebné obdobie a celkovo je na radnici už dve desaťročia hovorí, že čo sa týka rozvoja turizmu v meste, existuje obdobie pred rozhľadňou a po nej. Tou rozhľadňou myslí vyhliadkovú vežu Slunečná, ktorú vybudovali v roku 2009 v rámci jedného z početných projektov, na ktoré poskytla peniaze Európska únia. Kým pred tým sem chodili ľudia len do pivničiek na víno, rozhľadňa dala návšteve lokality nový rozmer a stala sa magnetom pre široké okolie. Naozaj sem začala lákať návštevníkov aj na viac ako len na pár hodín. Na ňu sa začali potom „nabaľovať“ ďalšie služby – stravovanie, ubytovanie a pre Velkopavlovičanov možnosť ako si privyrobiť, alebo aj začať žiť z ponúkania služieb pre hostí. Vstup na rozhľadňu je voľný, hneď vedľa vybudovalo mesto štýlové zázemie – stánok s občerstvením a toalety. Rodina, ktorá ich prevádzkuje, ich má v prenájme len za symbolickú sumu, zato sa stará o „prevádzku“ rozhľadne, takže mesto ju nemusí mať na starosti.

Velké Pavlovice - rozhľadňaZdroj: Jarmila Horváthová

Vo Velkých Pavloviciach naozaj narazíte často na tabule s logom Európskej únie  - všetko sú to projekty, ktoré majú sem prilákať – a aj lákajú návštevníkov. Za európske peniaze tu vybudovali  niekoľko náučných chodníkov, napríklad desaťkilometrovú trasu s názvom Zastavenie v kraji vína a marhúľ, keďže práve táto oblasť je najväčším pestovateľom marhúľ v Českej republike a pochádza odtiaľto známa odroda velkopavlovická. Je tu niekoľko cyklistických trás, medzi najnovšie projekty s podporou európskych peňazí patrí Ekocentrum Trkmanka, ktoré je príspevkovou organizáciou mesta. Okrem vzdelávacích a osvetových aktivít sú tu priestory na konanie akcií, ale dá sa tu aj ubytovať, všetko mesto ponúka na prenájom. 

Samozrejme  nie všetko, čo tu stojí, je za peniaze z únie. Dobrým príkladom sú novovybudované Vínne sklepy Františka Lotrinského. „ Stále sme rozmýšľali, ako by sme vybudovali dôstojné miesto, ktoré by reprezentovalo históriu a súčasnosť veľkopavlovického vinárstva. Veď práve u nás boli vyšľachtené známe odrody Pálava, André, Aurelius a Agni. Padla pri tom nejedla sedemdecka vína,  ale keď došlo na to, ako výstavbu pivnice financovať, tak sme vždy zostali na mŕtvom bode,“ hovorí starosta. Nakoniec sa riešenie  našlo – trojica miestnych podnikateľov vložila niekoľko miliónov korún, dvoma miliónmi prispelo mesto a pridal sa aj miestny záhradkársky zväz. Za osem miliónov českých korún vybudovali naozaj krásnu pivnicu. Slúži ako reprezentačné priestory, možno si tu prenajímať boxy na uloženie vína, robia sa tu ochutnávky, má aj svoje otváracie hodiny, ale po dohode a ohlásení sa, urobia degustáciu v podstate kedykoľvek. „Vytvorili sme s ostatnými spoločníkmi, ktorí sem vložili peniaze, akciovú spoločnosť, sklepy majú svojho manažéra, v podstate ide o to, aby si na seba zarobili a nemuseli sme ich financovať z verejných peňazí ,“ hovorí P. Procházka.

Veľké Pavlovice - pivnicaZdroj: Jarmila Horváthová

Veľké Pavlovice sú aj príkladom, že sa vypláca, ak pri podpore niektorých projektov ukáže radnica trochu odvahy pre netradičné riešenia. Keď si pozeráte prospekty mesta, alebo vidíte obrázky z neho, určite vás zaujmú netradičné farebné domčeky nazvané Opilé sklepy. O nič menej zaujímavé nie sú ani v skutočnosti a stali sa ťahákom pre mnohých návštevníkov mesta, ktorí sa na ne idú pozrieť. O čo ide? V podstate o nič iné, ako o developerský projekt. Mesto malo nad Veľkými Pavlovicami nevyužité pozemky. Keďže chcelo túto časť skultivovať, predalo ich za výhodných podmienok firme, ktorá sa zaviazala tu postaviť netradičné obytné domy. „Predtým to tu ležalo ladom, takto tu vzniklo niečo, na čo sa chodia ľudia pozerať, ale najmä – majitelia sa o celé okolie vzorne starajú, takže tu pribudla pekná časť mesta„ myslí si starosta.

Mestečko je známe nielen vínom ale aj tradíciami, ktoré tu stále udržiavajú – povestné sú najmä Veľkopavlovické krojované hody a hodky, ktoré bývajú v auguste, keď si však pozriete kalendár akcií, naozaj sa tu miestni počas roka nenudia. „Máme tu 26 spolkov. Snažíme sa im vychádzať v ústrety, poskytujeme im napríklad priestory aby sa mali kde schádzať a zase na oplátku, oni vychádzajú v ústrety nám, keď chceme organizujovať nejaké podujatie,“ vysvetľuje P. Prochádzka.

Keď sme pri víne, nemôžeme zabudnúť na dvojdňové vinobranie, ktoré býva koncom augusta. Mesto je srdcom mikroregiónu Modré hory, ktorý vytvorili spolu s ďalšími štyrmi obcami. Prečo tento názov, keď nijaké hory a nieto ešte modré tu nevidíte? Hora je názov, ktorý sa používal aj pre vinice a modré? Podľa modrých odrôd, ktoré sa tu pestujú – práve oblasť Velkých Pavlovíc a okolia je srdcom pestovania modrých odrôd a Morave. Kvôli zloženiu pôdy s vysokým obsahom horčíka a klimatickým pomerom, keďže je tu veľa slnečného svitu sa práve tu robia najlepšie červené vína na Morave. 

© 2015 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)