Oficiálna kategória

Chata Magurka

496
Chata Magurka
ročník hodnotenia: 2019
Partizánska Ľupča č. 21, Partizánska Ľupča
0903 704 444
1cenová úroveň

Koniec sveta ako niekedy hovoríme odľahlým (ale často malebným) končinám, nemusí byť vždy „koncom sveta“ aj čo sa týka kilometrov, ktoré k nemu vedú. Jeden je napríklad len asi cca 45 minút jazdy z rušných Donovál a 19 km od Liptovskej Osady, prvej dediny pod nimi, ak idete smerom zo západu.

Tu sa nachádza vo výške 1050 metrov nad morom stará banícka osada Magurka, jedno z najvyššie položených sídiel u nás. A v nej rovnomenná chata, medzi turistami vychýrená Chata Magurka, kde našli posteľ prví turisti už pred 80-timi rokmi. Odvtedy mala chata mnohých vlastníkov, veľa krát bola zatvorená. Od roku 2009 je po rekonštrukcii v neptretržitej prevádzke.

Horské chaty poskytujú väčšinou jednoduché ubytovanie a stravu, nejaký veľký komfort tu netreba hľadať. V Magurke si na svoje ale prídu aj turisti, ktorí chcú viac len ako posteľ a aj preto sme sa rozhodli ju navštíviť. Leží priamo pod hrebeňom Nízkych Tatier a turistické chodníky sa tu začínajú priamo pred dverami – od tých nenáročných, vhodných aj pre rodiny s deťmi až po túry na hrebeň Nízkych Tatier. V zime sa dajú robiť priamo odtiaľto bežkárske a skialpinistické túry,  výlety na snežniciach, zjazdovky sú „cez kopec“.

Izbu sme si rezervovali telefonicky a následne mailom. Najprv sme sa nedovolali, ale vzápätí nám volali naspäť a potvrdili rezerváciu aj mailom. Cesta k chate je dobre značená, na odbočkách sú smerovníky a dopomohli sme si navigáciou. Miestami je cesta, ktorá ide cez les horšia, ale v podstate je bezproblémová, 4x4 na to, aby ste sa sem dostali, v lete nepotrebujete, v zime sa určite zíde. Alebo minimálne snehové reťaze. Cestu síce udržiavajú, ale sme predsa len v horách. Zaparkovať sa dá priamo pred chatou, ktorá sa nachádza na hornom konci osady Magurka.

V Magurke ponúkajú ubytovanie turistického štandardu vo viacposteľových izbách so spoločným príslušenstvom (10 EUR osoba) alebo v 2-5 posteľových izbách s prístelkou, kúpeľňou a wc (15 eur za osobu). My sme bývali v izbe s troma posteľami a gaučom, ktorý sa dal roztiahnuť pre štvrtú osobu. V izbe dominovalo drevo, tak ako dominuje spolu s kameňom v celej chate a bola naozaj priestranná.

Matrace boli kvalitné, dobré osvetlenie pri posteliach, mali sme dostatok odkladacích priestorov aj pre dlhší pobyt, všade útulne a čisto. Televíziu tu nehľadajte, ste v horách, na spoločenské vyžitie slúži reštaurácia s krbom, knihami, spoločenskými hrami. Okrem drevených lavíc sa dá posedieť aj v pohodlnej sedačke, alebo na peknej terase. V čase nášho pobytu lialo, takže terasu sme  nevyskúšali, rovnako ako saunu, ktorá sa nachádza vedľa chaty spolu s kaďou. Pre malých turistov, ktorí nemali cez deň dosť pohybu, je pod chatou veľké ihrisko a pre tých väčších zase ohnisko.

Priamo v chate môžeme mať digitálny detox, nie je tam totiž mobilný signál, ten je vonku pred ňou. Na stránke sa uvádza, že v reštaurácii je wifi, ale to sme neskúšali.

Reštaurácia tu servíruje jednoduché jedlá, my sme si dali bryndzové halušky a kapustné strapačky, obidvoje boli výborné, naozaj zo zemiakov, nie z múky. Bryndze, kapusty a slaniny na nich hojne. Raňajky si tiež možno vybrať z jedálneho lístka, urobili nám tu chutnú praženicu a naozaj výborný chlieb vo vajíčku. Všetko pripravili priamo pred podávaním. Check -out je o desiatej.

A celkový pocit? Počasie síce naše plány na turistiku zmarilo, ani malá túra sa nedala podniknúť, takže sme po raňajkách z Magurky odišli. Ale už tých pár hodín, ktoré sme v tomto krásnom prostredí strávili, nám stačilo, aby nám bolo ľúto, keď sme prišli do Liptovskej Lúžnej a potom do Liptovskej Osady, že sme znovu v „civilizácii“.

Zhrnutie:

Plus: krásne prostredie, turistické chodníky hneď pred chatou, príjemné ubytovanie

Mínus: ktoré je zároveň aj plusom – odľahlosť. V princípe sa sem dá dostať len autom. Autobusy končia v Liptovskej Lúžnej a odtiaľ je to ešte cca 10 kilometrov, ale pešo sa sem dá dostať bez problémov a je to obľúbená vychádzka „zdola“.


© 2018 News and Media Holding

Nájdi reštauráciu alebo hotel