Hodnotenie TRENDU

Kogo - ristorante dal 2006

74
Kogo
ročník hodnotenia: 2019
Hviezdoslavovo nám. 21, Bratislava
0911 757545, 02/54645094
denne 9.00-24.00 h
mediteránska
Zoran Jovanovič
5cenová úroveň

Táto reštaurácia na Hviezdoslavovom námestí je fenomém. Či idete okolo cez obed, alebo večer, vždy vidíte terasu zaplnenú takmer do posledného miesta. Večer sa sem bez rezervácie dostanete väčšinou ťažko, cez obed áno, ale treba prísť buď skoro, hneď po otvorení, alebo až neskôr.

Keď sme si v jeden piatkový večer rezervovali stôl pre troch, ušlo sa nám miesto len vnútri pri kuchyni, ale ochotná obsluha nám prišla povedať, keď sa uvoľnil stôl na terase. Tak sme sa premiestnili tam, na terase sa nám páči viac.

Pri druhej návšteve sem do reštaurácie prišli na obed, o pol dvanástej bolo ešte prázdno, postupne sa terasa úplne zaplnila. A to neponúkajú nijaké obedové menu a Kogo nepatrí medzi lacné reštaurácie. Ale má množstvo svojich skalných, ktorí vedia, že za svoje peniaze tu dostanú adektátnu kvalitu.

Manželia Gergelovci, ktorí reštauráciu vlastnia sú stále, alebo teda rozhodne vo frekventovaných časoch na „pľaci“, jedlo je pre nich vášeň a na výsledku to vidno. Dalibor Gergel hľadá stále nové suroviny a smery, ktoré na Slovensku v gastronómii nie sú.

Bol napríklad prvý, kto začal k nám dovážať a v Kogu ponúkať najkvalitnejšie divé lososy na svete – z Aljašky. Tiež prvý nielen na Slovensku, ale jeden z mála v Európe, kto dováža z Nórska živé kráľovské kraby. Ich mäso je považované za najväčšiu pochúťku medzi morskými kôrovcami.

Sám pečie kváskový chlieb, ktorý tu ponúkajú, určite najlepší, aby sme kedy kde jedli. To, čo sa dá, si tu pripravujú sami a samozrejme  občas sa stane aj tu, že „chybička se vloudí“. Napríklad keď sme tu boli na obed, museli sme si nechať zájsť chuť na dezerty z gaštanového pyré, lebo ho do obeda nestihli pripraviť.

Do Koga treba prísť hladný, pretože ešte pred jedlom pristane na stole košík s už spomínaným vynikajúcim chlebom a ďalšími pochúťkami z ich pece. Až nám bolo ľúto, že ho nemôžeme zjesť všetok, aby sme vládali pokračovať ďalej.

Ale aj tak sme neodolali dať si ako predjedlo Daliborov kváskový chlieb s mangalicovou masťou a údenou soľou Mandon (6,50€) . Z polievok sme sa rozhodli pre silný vývar z hovädzích chvostov s koreňovou zeleninou a kúskami mäsa (6,50 €).

Bol naozaj silný, chuťovo výrazný s dostatkom zeleniny aj mäsa. Medzi hlavnými jedlami sme sa rozhodli pre miestne dve špeciality, ktoré si nikde inde na Slovensku nedáte – už spomínané mäso z kráľovského kraba a steak z falošnej sviečkovej z plemena Piemontese.

Z kraba sa tu podávajú nohy a to s prepusteným maslom a estragónovým créme fraiche(33 €). Mäsa, na rozdiel od ostatných kôrovcov je v krabích nohách naozaj dosť. Aj v týchto bolo, dalo sa z nich ale dobre vyberať, pre milovníkov kôrovcov je to naozaj pochúťka.

Rovnako ako steak z plemena Piemontese, (26.50)  ktoré sa vyznačuje tým, že jeho mäso nemá prakticky nijaký tuk, ale napriek tomu je šťavnaté. Priniesli nám ho nakrájané na plátky s hľuzovkou prevoňanými zemiakmi, a môžeme povedať to, čo o predošlom jedle. Pochúťka.

V Kogu si dávajú záležať aj na ponuke dezertov, nejde o komplikované receptúry, ale je si z čoho vyberať, nielen z dvoch-troch druhov. My sme vyskúšali mieste výdatné a predpisovo pripravené tiramisu a bezlepkovú tortu z 70-percentnej čokolády s domácim sorbetom z čiernych ríbezlí (obidva za 10,5 €).

Pre milovníkov čokolády je tento dezert „must“ svieži sorbet a ovocie, ktorým je torta zdobená ju vhodne „odľahčujú.“ V Kogo pracujú príkladne aj s vínom, vínna karta má 16 strán a s výberom tu naozaj vedia poradiť, aj keď si chcete dať len pohár k jedlu.

Zhrnutie:

Plus: Výborná kuchyňa, jedlá zo surovín, ktoré nikde inde u nás nedostanete.

Mínus: Počas našej návštevy okrem už spomínanej absencie gaštanového pyré nijaké.

TIPY:

© 2018 News and Media Holding

Nájdi reštauráciu alebo hotel