Hodnotenie TRENDU

Top restaurant

154
Jarmila Horváthová
ročník hodnotenia: 2017
špeciálne ocenenia: Reštaurácia Pána šéfkuchára
LIVING centrum (3. poschodie), Žilina
0915 867 114
Na rezervácie
lokálna, medzinárodná
Peter Ďurčo
3cenová úroveň

Jedna z výnimočných reštaurácií u nás, kam sa dostanete len s rezerváciou a tak môže šéfkuchár vždy svojim hosťom poskytnúť naozaj nie každodenný gastronomický zážitok. Nachádza sa na žilinskom sídlisku na treťom poschodí multifunkčného objektu a keď sem idete prvý krát, je dobré vedieť, že má dolu osobitný vchod zboku. Teda nevchádza sa sem cez nákupnú pasáž. Na prvú návštevu je tiež dobrá navigácia, prípadne dobrá mapa. Pomôckou môže byť, že Top Restaurant sa nachádza v susedstve žilinského Metra.

Obed sme si rezervovali telefonicky, majiteľ a šéfkuchár v jednej osobe Peter Ďurčo sa zaujímal, koľko chodové menu si želáme a či nemáme nejaké potravinové alergie, resp. niečo, čo vyslovene nejeme a informoval o cene . Tá bola pri 6-chodovom menu 55 eur. Zloženie menu je v réžii šéfkuchára: Ten jedlá aj osobne servíruje a prezentuje a rovnako k nim vyberá vína.

Keďže sa tu vždy varí pre pár ľudí, jedlá znesú tie najprísnejšie kritériá – tí, ktorí niekedy jedli v Michelinovou hviezdičkou ocenených reštauráciách v zahraničí a boli aj na návšteve v žilinskom Top Restaurante určite potvrdia, že kvalita, vzhľad a prezentácia jedál sa v ničom od zahraničných „micheliniek“ nelíšia. To isté môžeme povedať aj čo sa surovín a technologických postupov pri príprave týka. P. Ďurčo pravidelne navštevuje špičkové reštaurácie v zahraničí, v mnohých aj stážoval, zúčastňuje sa zahraničných súťaží a svetové trendy prináša do Žiliny.

A ako vyzerali v podobe „nášho“ degustačného menu? Ako prvé predjedlo sa servírovalo Carpaccio z daniela macerované v borovičke, ochutené zelenými borievkami a výhonkami z nich k tomu hľuzovku, lesné huby, pastu z lieskových orieškov, to všetko na plátku kváskového chleba, ozdobené prachom z ihličia. Všetko bolo efektne servírované na kameni z potoka, kde má P. Ďurčo chalupu.  Druhým predjedlom boli tri druhy cvikly v štyroch technologických úpravách , ochutené slaným karamelom a penou z domáceho kefíru. Ľahké a delikátne. Ako polievka sa servíroval Krém z mladého póru, varená biela fazuľa, čerstvo zaúdený filet zo sivoňa riečneho a limetový kaviár.

Aj hlavné jedlá sa podávali dve – jedno lepšie a nápaditejšie, ako druhé. Prvým bola hydina v troch formách - Trhané stehno z labutích husí, k tomu24 hodín „suvidované“ kačacie srdiečka a tiež suvidované kuracie žĺtko. K tomu fermentovaná pšenica spolu so semiačkami a pukancami z pohánky.  Alebo povedané slovami šéfkuchára - čím sa hydina živila, to je aj na tanieri spolu s ňou.

Druhým hlavným jedlom bolo Bravčové z plemena iberico s fermentovanou zeleninou a cesnakom, penou z gaštanov a špongiou zo zeleru, opäť skvelá kombinácia chutí.

A na záver dezert Hruškovo-vanilkový vulkán s tekutým karamelom a višňovo-gaštanový rez s výborným epressom a digestívom. Takže stručne na záver – nemusíte ísť to „michelinky“ niekde za hranicami, ak chcete vedieť, ako tam varia, naozaj stačí ísť do Žiliny. 

TIPY:

© 2017 News and Media Holding