Ako dostať ľudí na lyže v marci? Nalákať ich na víno a jedlo

Marec je mesiac, kedy veľa ľudí už na lyžovačku nemyslí, preto sa ich snažia v Rakúsku dotiahnuť do lyžiarskych stredísk aj na iné atrakcie, ako sú upravené zjadovky.

479514
4.3.2018 / jb | jh
www.grossarltal.info

V najväčšom rakúskom lyžiarskom združení Ski Amade, do ktorého patrí päť regiónov v Salzbursku a Štajersku napríklad organizujú od 10. do 17. marca Ski & Wein Genusswoche, čo sa dá preložiť ako lyžiarsky a vínny pôžitkársky týždneň.  

Jeho vrcholom má byť najvyššie položený farmársky trh v Alpách, čo znamená, že v stánkoch a na stolíkoch pred horskými chatami budú ponúkať lokálni producenti z údolí svoje vlastné mäsové i mliečne výrobky, ryby, najmä pstruhy, nátierky, džemy, med, nakladanú zeleninu, domáce chleby, pečivo a koláče, bylinkové čaje, ovocné šťavy, aj pálenky a víno. Je to aj príklad perfektnej spolupráce chatárov, majiteľov reštaurácií a farmárov. Mnohé z potravín nakupujú kuchári priamo u dedinčanov. Vyzreté korenisté syry sú z mlieka kráv a oviec, ktoré sa v lete pásli na tamojších horských lúkach, šunka, klobásky a slanina z lokálnych biochovov, morský a lúčny med je z úľov pri chatách a majitelia chát zbierajú v lete lesné plody a sušia bylinky na čaje. Predávať sa budú chleby s masťou, oškvarkami, domáce sladké i slané mäsové či zeleninové šišky, horúce čaje, šnaps na zahriatie, varené vínko. Najvyššie položená chata, pred ktorou budú farmári ponúkať svoje výrobky, je vo výške 2 700 metrov. 

Bauernmarkt v AlpáchZdroj: www.grossarltal.info

V jednotlivých strediskách Ski Amadé chystajú aj ďalšie podujatia. Už 6. marca bude napríklad v bežkárskej škole v Ramsau popoludňajšia koštovka vín z pivníc v Štajersku. Dvadsaťdva certifikovaných horských chát a reštaurácií v počas tohto týždňa na jedálnom lístku regionálne špeciality z regionálnych produktov a k ním vína z uznávaných pivníc. Inde zasa bude Snow & Beef s vyberanými jedlami z kvalitnej hovädziny.

Ochutnávka vína v RamsauZdroj: Ski Amade

V stredisku Grossarl budú počas tohto týždňa v hoteloch, ktoré sa zapoja do podujatia, galavečere aj s párovaním vína, robia tu aj vínnu cestu Weinroas, kde budú v zapojených hoteloch rakúski top vinári ponúkať svoje vína. Fungovať to bude ako klasická vínna cesta, len sa nebude s vínnym pasom chodiť po pivniciach, ale po hoteloch. Pre tých, ktorí netrpia klaustrofóbiou v lanovke a strachom z výšok, robia Gondeldinner, teda večeru v gondole. Začína ako klasická večera aperitívom, k jedlu sa budú podávať vína od burgenlandských vinárstiev, akurát prostredie bude netradičné.

Vyzdobená gondola počas večereZdroj: www.grossarltal.info

Podujatia sú naplánované tak, aby bolo každý deň niečo, napr. galavečere sú 12. a 15.3., vínna cesta 14. marca, večera v lanovke 13.3., len trh je počas celého týždňa.     

Kulinárske podujatia vyvrcholia 25. marca na zasneženom svahu Planai tretím ročníkom najväčšej rakúskej zimnej grilovačky s majstrami z Akadémie grilovania.

Nájdi reštauráciu alebo hotel