Generácia kvalitných baristov juniorov dorastá

Svoje umenie zatiaľ predvádzajú na súťažiach

347687
11.4.2011 / Viktor Klimo

Zdá sa, že po veku vodových káv a škorice na zhorenom cappuccine budeme na Slovensku konečne piť lepšiu kávu. V hotelových školách už dorastá nová generácia baristov, ktorí sa onedlho dostanú do praxe. Zatiaľ svoje umenie predvádzajú na súťažiach, jednou z nich bol včerajší tretí ročník majstrovstiev Slovenska Barista Junior 2011 na SOŠ v Nových Zámkoch.

Súťaž má síce relatívne krátku tradíciu, ale naopak výborné zázemie organizátorov. Ak minulý rok porotcovia vytýkali hlavne nedôslednosť, zlú techniku a prekombinovanosť voľných nápojov, tento rok niekoľko žiakov predviedlo doslova šou. Každý súťažiaci musel spraviť štyri espressá, štyri cappuccina a štyri voľné kávové drinky (s alkoholom alebo bez). To všetko v limite 15 minút, navyše s čistým pracoviskom a patričnou eleganciou. Nebolo výnimkou, ak sa na cappuccinach objavil náznak latte-art, jeden súťažiaci si dokonca trúfol robiť nápoje priamo na stole degustačnej komisie.

barista_01

Zdroj: Viktor Klimo

Spolu súťažilo 27 žiakov a žiačok, čo si nakoniec vyžiadalo tri degustačné poroty. A nebyť toho, že niektoré školy poslali svoje prihlášky po termíne, bolo by súťažiacich ešte viac. Vo finále vyhral Ondrej Petrus zo SOŠ v Trenčíne. Striebro dostala Ivana Balošáková z Hotelovej akadémie v Banskej Bystrici a bronz Anna Kučerová zo Súkromnej hotelovej akadémie v Starej Turej. Ceny sa rozdávali aj za najlepšie cappuccino, najlepšiu techniku a najlepší voľný kávový drink – s alkoholom aj bez neho.

barista_02

Zdroj: Viktor Klimo

Odborný garant súťaže bol aktuálny slovenský majster barista, Stano Cibuľa a v porotách sa striedali pomerne známe mená – Roberto Trevisan, Štepánka Havrlíková, Marián Galuška, Michal Fajín, Peter Handzuš, Jozef Augustín a ďalší profesionáli z branže.

barista_03

Zdroj: Viktor Klimo

Zaujímavé bude pokračovanie tejto súťaže. V dňoch 2. - 5. mája sa v Komárne budú konať majstrovstvá Slovenska Barista 2011. Niekoľkí študenti z juniorskej súťaže avizovali účasť aj na týchto majstrovstvách. Tam sa ale ocitnú ako súperi proti svojim doterajším porotcom – Stanovi Cibuľovi, Mariánovi Galuškovi či Petrovi Ondrejkovi.

barista_04

Zdroj: Viktor Klimo

barista_05

Zdroj: Viktor Klimo

barista_06

Zdroj: Viktor Klimo

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel