Ako si mocní delili izby? Merkelová brala najdrahšiu, Trump dostal košom

Keď sa stretnú svetové mocnosti respektíve ich najvyšší predstavitelia, tak sa väčšinou píše o čom sa rozprávali, na čom sa dohodli (alebo nedohodli), aký chaos v meste (ako teraz v Hamburgu) ich stretnutie spôsobilo. Prípadne ešte čo jedli. Ale kde počas svojich ciest bývajú, to je stále zahalené rúškom tajomstva.

469316
13.7.2017 / Jarmila Horváthová
Kemnpinski

Väčšinou sú to rôzne vládne hotely, ale kam ubytovať v jednom meste delegácie z dvadsiatich štátov? Informácie, kde bývali svetoví „vládcovia“ na zasadnutí G20, ktoré sa konalo pred niekoľkými dňami v Hamburgu, priniesol nemecký magazín Focus.

A sú určite zaujímavé. Dozviete sa z nich napríklad, že najdrahší hotelový apartmán v meste obsadila nemecká kancelárka, že francúzskemu prezidentovi stačil aj štvorhviezdičkový hotel a americký prezident hotelové ubytovanie vôbec nezohnal. Takže kde kto býval?

Spálňa prezidentského apartmánu v Atlantic KempinskiZdroj: Kempinski

Najdrahší hotelový apartmán v meste obývala nemecká kancelárka Angela Merkelová a síce prezidentský v hoteli Atlantic Kempinski. Ak by si ho objednal bežný smrteľník, zaplatil by za noc 4 600 eur. Či a koľko zaň platil úrad kancelárky, médiá neuvádzajú. Súčasťou apartmánu o rozlohe 245 štvorcových metrov je jedáleň, obývačka a spálňa.

Hotelová izba De Luxe komplexu Atlantic Kempinski.Zdroj: Atlantic Kempinski

V tom istom hoteli, ale v o niečo skromnejších izbách – De Luxe apartmánoch za 1 800 eur za noc, bývali kanadský predseda vlády Justin Trudeau a indický premér Narendra Modi. Tie sú priestorovo skromnejšie, majú 97 štvorcových metrov. Viac než tisícku za noc, presnejšie 1 500 eur stojí ubytovanie, ktoré si zvolil čínsky prezident Xi Jinping. Ten býval v Grand Suite v hoteli Grand Elysée len niekoľko minút pešo od dejiska stretnutia.

Hotel Vier Jahreszeiten v Hamburgu.

Angela Merkelová síce bývala v najdrahšom apartmáne, ale nebol to jej úrad, kto zaplatil za pobyt v Hamburgu najviac peňazí. Pretože saudský kráľ Salman si pre seba a svoju suitu objednal celý päťhviezdičkový hotel Vier Jahreszeiten so 158 izbami. K tomu vlastných kuchárov a obsluhu – aby nakoniec svoju návštevu zrušil a neprišiel...

Hotel Le Meridien kde bývali britská premiérka a argentínsky prezidentZdroj: Le Meridien

Britská premiérka a argentínsky prezident Mauricio Macri bývali skromnejšie, delili sa o päťhviezdičkový hotel Le Méridien, ktorý nemá nijaký prezidentský apartmán, len apartmány s rozlohou 45 štvorcových metrov s výhľadom na more, kde stojí noc 450 eur.

Apartmán v hotelo Park Hyatt, kde býval aj V. PutinZdroj: Hyatt

Za 400 eur na noc býval ruský prezident Vladimir Putin a to v hoteli Park Hyatt. Aj jeho delegácia sa musela oň deliť – okrem ruskej tu bývala aj juhokórejská a austrálska so svojimi najvyššími predstaviteľmi Moon Jae a Malcolmom Turnbullom. Prezidentský apartmán tu majú, ale len jeden a komu sa „ušiel“ nie je známe. Zrejme podľa pravidla kto skôr príde, ten skôr berie...

Izba hotela Sofitel.Zdroj: Sofitel

Turecký najvyšší predstaviteľ Tayyip Erdogan býval ešte lacnejšie- v hoteli Sofitel, kde stojí noc bežne 250 eur. Hotel sa nachádza v blízkosti hamburskej radnice a to, že tam býva zahraničný politik, miestnych ani návštevníkov Hamburgu veľmi netešilo. Kvôli jeho pobytu boli totiž uzatvorené časti ulíc, ktoré sú obľúbenou nákupnou zónou.

Hotel Moevenpick kde býval francúzsky prezidentZdroj: Moevenpick

Najlacnejšie hotelové ubytovanie zvolila francúzska delegácia na čele s prezidentom Emmanuelom Macronom – štvorhviezdičkový hotel Mövenpick. Tu sa dá povedať, že uprednostnili pohodlie pred luxusom, hotel sa totiž nachádza priamo na hamburskom výstavisku, kde sa stretnutie G 20 konalo. Nejde však o hocijaký hotel –je v starej vodnej veži a z izby na 17. poschodí, ktorá má rozlohu 70 štvorcových metrov, je úžasný výhľad na mesto. A to tu noc stojí v porovnaní s ostatnými ubytovaniami „zanedbateľných“ 200 eur.

Senát v Hamburgu má okrem rokovacej sály aj izby pre návštevy.Zdroj: Wikimedia

Ak vám chýba pri vymenovaných štátnikoch meno amerického prezidenta, je to správne. Ten totiž nebýval v nijakom hoteli, ale v hosťovských priestoroch hamburského senátu. Nie že by to tak chcel, ale keď zháňala jeho administratíva zodpovedajúce ubytovanie, všade sa stretli s odpoveďou „Obsadené“. V hoteli tak bývala len jeho manželka Melania.

Pôvodne sa uvažovalo, že D. Trump bude bývať v Berlíne v hoteli Kempinski Adlon a do Hamburgu bude lietať, nakoniec ale prijal ponuku hosťovského domu hamburského senátu. Či zodpovedala jeho predstavám a požiadavkám a či za ubytovanie platil, nie je známe.

© 2017 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)