Keď pivo zazvoní

Predtým sa nepoznali, ale vedeli, že patria k sebe. Špeciálny plzenský ležiak uvarili pre Svätého otca Františka v plzenskom pivovare.

465604
13.4.2017 / Milan Nemec
Pilsner Urquel

O stovky kilometrov ďalej v Žarnovickej Huti odliali desaťkilogramový zvon. Tiež pre úradujúcu hlavu katolíckej cirkvi. Pivo a zvon sa po prvý raz stretli na nádvorí pivovaru v západočeskej metropole. Naložili ich do dodávky, aby nimi v 1300 kilometrov vzdialenom Vatikáne ozvláštnili Svätému otcovi najväčší kresťanský sviatok. 

V Plzni pripravili špeciálnu veľkonočnú várku piva už po siedmykrát a to na základe  príhody z 19. storočia. Vtedy múdri lekári pápežovi Levovi XIII. odporučili piť primerané množstvo piva, aby sa mu zlepšilo zdravíčko. Plzenskí sládkovia sa o tejto novinke dopočuli, neváhali a Svätému otcovi pivo od nich poslali. Vraj sa mu potom polepšilo.

Všetky cesty, i piva, vedú do Ríma

Várku piva určenú pre Svätú stolicu uvarili plzenskí sládkovia už vo februári. Vtedy surovinám na jeho výrobu požehnal plzenský biskup Monsignore Tomáš Holub. Po piatich týždňoch zrenia sa zlatý plzenský ležiak stočil do dubového súdka. Ten vyrobili pre túto výnimočnú chvíľu remeselníci z jedinej pivovarskej debnárskej dielne v Európe, “remeselníci z jedinej pivovarskej debnárskej dielne v Európe, ktorá dokáže vyrobiť i veľké ležiacke sudy a je v areáli plzenského pivovaru. Čo sa nezmestilo do súdka, stočili do 2017-tich tretinkových fliaš. Súdok a fľašky spoločne s varným listom, listom milosrdenstva a zvonom pre pápeža sa vydali na dlhú cestu.

Pred odchodom vzácnych darov na nádvorí plzenského pivovaru priťahovalo až hrôza. Teda fúkal nepríjemný vietor. Nikomu však počas rozlúčky s pivom z Česka a zvonom zo Slovenska nebolo zima. Bolo to proste pekné a úprimné. Na nič sa pekná sláva nehrala. Ako keby sa všetci tešili z daru, čo smeroval do Vatikánu. Kúsok vedľa mňa stála kolegyňa z českého webového portálu.

Opýtala sa Václava Berku s potuteľným úsmevom, či bude Vatikánu stačiť len 2017 tretinkových fliaš. Veľký mág pivného úsmevu a na slovo vzatý obchodník  sa nenechal zmiasť. Je to vraj ťažká otázka a pokračoval: „Viem, že keď sme vlani pivo odovzdávali, nemecký kardinál, ktorý robil sprievod pápežovi Františkovi, hovoril, že pozná Pilsner veľmi dobre a že by možno nebolo až tak zlé urobiť z toho zvyk aj na Vianoce.“

Trend zľava plzenský biskup, sládek a zvonárZdroj: Pilsner Urquel

Braček pivka zo Žarnovice

Medzitým sa chystal braček pápežského pivka. Tento rok okrem chmeľového moku poslali z Plzne ako znak úcty pápežovi Františkovi ďalší nezvyčajný dar. Desaťkilogramový ručne vyrobený zvon zo Slovenska. Prečo práve s pivom zvon zo Slovenska? Opäť Václav Berka: „Hovorí sa, že na Zelený štvrtok zmĺknu všetky zvony sveta, lebo letia do Ríma po požehnanie. Sú dôležitým symbolom Veľkonočných sviatkov. Preto sme vybrali zvon ako dar, ktorým pápežovi Františkovi chceme vyjadriť našu hlbokú úctu.“

Tvorca zvona Michal Trvalec zo Žarnovickej Huty je človekom na pohľadanie. Menšia a riadne poctivá chlapina. Behá maratóny a miluje prírodu. Zažíval celú slávu skromne. Mal trému, lebo vraj sa mu také niečo ešte nestalo. Aj keď má za sebou peknú zbierku zvonov. Keďže som mal česť s ním cestovať do Plzne a späť, uveril som jeho slovám, že to bol pre neho zatiaľ najväčší zážitok.

TREND Plzenský biskup pečatí várku piva pre VatikánZdroj: Pilsner Urquel

Pivo zvon scelí

Inak pivo a zvon. Málokto z nás vie, že okrem precíznej ručnej výroby zvonárov zo Žarnovickej Huty sa ich produkty vyznačujú ešte jednou výnimočnou vlastnosťou. Aby dosiahli lepšiu priľnavosť a pevnosť materiálov používajú pri výrobe zvonov pivo. To podľa majstra zvonára obsahuje látky, ktoré pomáhajú, aby sa zvon vo forme krásne scelil. Pivo používa preto, lebo je v ňom škrob. Zvon vďaka nemu dostane jemnú poslednú vrstvu, a čo je dôležité, vďaka tomu nepukne.

„Pivo používame so synom kvôli lepšej priľnavosti a pevnosti formy, v ktorej zvon odlievame. Najlepšie skúsenosti máme s plzenským ležiakom. Obsahuje totiž látky, ktoré pomáhajú sceleniu, a to presne forma potrebuje, pretože sa následne vypaľuje pri teplote až 700°C,“ vysvetlil Michal Trvalec starší. Unikátnemu zvonu pre pápeža nechýba originálna pečať Pilsner Urquell, ktorá pripomína tohtoročné 175. výročie zrodenia plzenského piva.

TREND Michal Trvalec so synom pripravujú zvon do Vatikánu Zdroj: Pilsner Urquel

Zvon pre Svätého otca je obrovská pocta

Zvon ako dar pre Svätého otca robili so synom tri mesiace. Pre Michala Trvalca st. bola možnosť vyrobiť zvon pre Svätého otca skutočnou poctou: „Keď som s výrobou zvonov začínal, nikdy by som nepredpokladal, že raz dostanem takúto unikátnu príležitosť vytvoriť dar priamo pre pápeža.“ Pán Trvalec spolupracuje s miestnymi umelcami. Srdce zvonu pre Františka I. preto ukul kováč Pavol Malý. O krásnu výzdobu sa postarala akademická maliarka Zuzana Komendová, ktorá je zároveň uznávanou reštaurátorkou. Na prednej strane zvona je bazilika Svätého Petra a na druhej logo Pilsner Urquell. Tridsaťcentimetrový zvon je určite zatiaľ najslávnejším výrobkom skromného chlapa zo Žarnovice. Odovzdá ho pápežovi Vaclav Berka spolu s pivom na osobnej audiencii vo Vatikáne.

Diskusia (0reakcií)