Medusa Group vo Viedni skrachovala, zatvorila obidve reštaurácie

Pred niekoľkými rokmi sme vo vtedy ešte stavbe budúcej viedenskej reštaurácie Medusa v lukratívnej polohe na námestí Neuen Markt neďaleko populárnej nákupnej ulice Kärtner Strasse, počúvali od majiteľa najväčšej slovenskej gastroskupiny Medusa Group Peter Štecka slová o plánoch skupiny na veľkú zahraničnú expanziu.

482891
26.5.2018 / jh
Medusa Group

Viedeň bola prvá „na rane“. Po Meduse, ktorú otvoril v roku 2012, nasledovala Primi o tri roky neskôr. Teraz obidve reštaurácie zatvoril. Dôvod – 5,5 miliónová „sekera“.

Firma dala na obchodnom súde vo Viedni návrh na konkurzné konanie. Informáciu priniesol v utorok rakúsky denník Kurier a v piatok večer web Aktuality.sk. Takmer 900-tisíc eur dlhuje skupina dodávateľom, zvyšok majú byť podľa denníka pôžičky.

P. Štecko pred súdom vo Viedni podľa Kuriera povedal, že neúnosnou bola výška nájomného v reštaurácii na Neuen Markt, a to najmä vzhľadom na nastávajúcu rekonštrukciu celého námestia.

Rokovania s majiteľom budovy o prípadnej dohode dopadli neúspešne. Ten mal kvôli nezaplatenému nájmu už zobrať mobiliár podniku do zástavy.

Skupina mala vo Viedni problémy už dlhšie, podľa Kuriera mala v obchodnom roku 2016 prevádzkovú stratu takmer dva milióny eur a prevedená strata z roku 2015 mala výšku 1,6 milióna eur. Finančné záväzky skupiny boli vtedy vyčíslené na 5,2 milióna eur.

Podľa vlastných vyjadrení pripravovala Medusa opatrenia, ktoré mali profitabilitu obidvoch prevádzok v roku 2017 zvýšiť. Evidentne sa to ale nepodarilo. V Rakúsku prevádzkuje skupina ešte jednu reštauráciu, Wagamama v Parndorfe, tú otvorili pred niekoľkými mesiacmi. Na webovej stránke skupiny je z rakúskych prevádzok uvádzaná už len ona.

V Prahe má Medusa tri prevádzky – dve kantíny Presto a nedávno otvorený nočný klub Epic. Pred ním tu otvorila a po niekoľkých mesiacoch zatvorila rockový klub Barrock.

Zdroj: Foto - Maňo Štrauch

Peter Štecko označil informácie z článku z Kuriera za nepravdivé a zavádzajúce. Obidve reštaurácie podľa neho zatvorili kvôli dlhodobej rekonštrukcii námestia spojenej s výstavbou podzemných parkovacích garáži. "Námestie bude podľa plánu rozkopané 3 roky a stavba vzdialená len 2 metre od fasád domov bude obohnaná vysokým plotom. Toto je nezlučiteľné s nákladnou prevádzkou reštaurácii v strede Viedne. Zachovanie oboch reštaurácií počas obdobia rekonštrukcie a výstavby by pre nás znamenalo mnohomiliónové straty," povedal. 

"Dlhú dobu sme sa snažili, bohužiaľ bezvýsledne, nájsť akceptovateľnú dohodu s prenajímateľmi. Vzhľadom na charakter nájomných zmlúv, jediným možným právnym riešením bolo vyhlásenie konkurzu. Nie je teda pravda, že dôvodom boli prevádzkové straty," konštatoval.

Podľa neho v prípade dljhov,, spomínaných v rakúskych médiách ide v absolútnej väščine o záväzky voči vlastným firmám, respektíve reprezentujú vlastne investície Medusy. "Reálne záväzky voči dodávateľom sú menej ako 150 000 € a budú pokryté z hotovosti na účtoch a z hodnotného majetku, ktorý tam v súlade s rakúskymi predpismi zanechávame," vysvetlil. Uverejnené informácie o strate vo výške 2 miliónov eur za rok 2016 označil za nepodložené a nepravdivé. 

© 2018 News and Media Holding

Nájdi reštauráciu alebo hotel