Najdrahšie kávy sveta

Rebríček najlepších káv sveta sa určuje ťažko, pretože posudzovanie, ktorá káva je tá „naj“, je subjektívne. Existujú však rebríčky najdrahších káv sveta, keďže cena je merateľná veličina.

411127

Majú niekoľko spoločných vlastností – samozrejme, že sú veľmi kvalitné, ale ich vysoká cena sa odvíja najmä od toho, že sa ich vyprodukuje málo. O to náchylnejšie sú na falšovanie – napríklad ak niekde v bežnej kaviarni ponúkajú najdrahšiu kávu sveta Kopi Luwak, je takmer isté, že nepochádza z divo žijúcich cibetiek. Navyše – aj tá najdrahšia káva sveta, ak sa nesprávne pripraví, môže veľmi sklamať.

„Vždy je lepšie chodiť do kaviarní, o ktorých viete, že tam majú veľký obrat. Tiež je lepšie dávať si bežnejšie značky, lebo máte väčšiu istotu, že vám pripravia espresso z čerstvej kávy,“ myslí si Marek Fajčík, ktorý stojí spolu s Romanom Krajniakom za slovenskou značkou kávy Ebenica. Tá sa v hodnotení amerického Coffe Review dostala medzi Top 10 európskych značiek káv.

Najdrahšia káva na svete je určite aj najznámejšia. Ide o Kopi Luwak, u nás známu aj ako cibetková káva. Kilogram stojí približne 885 eur a za to, prečo je taká drahá, môžu cibetky – malé mäsožravce žijúce na ostrovoch Jáva, Sumatra a Sulawesi. Sú síce mäsožravé, no obľubujú aj dozreté kávové bobuľky, ktoré prejdú ich tráviacim traktom nestrávené. Fermentácia im dodá nezvyčajnú arómu, ktorá však nemusí každému chutiť. S týmto názorom súhlasí aj M. Fajčík. „Kopi Luwak robí jedinečnou spôsob jej spracovania, ale chuťovo sú určite aj lepšie kávy. Neraz som zažil, že z nej boli ľudia sklamaní,“ konštatuje.

Za pravú Kopi Luwak sa považuje len tá, ktorej zrnká pochádzajú z exkrementov divých cibetiek. Ich hľadanie v pralesoch je veľmi náročné, preto sa jej ročne vyprodukuje len 230 kilogramov. To znamená, že piť pravú Kopi Luwak je veľká zvláštnosť. Keďže je však populárna, miestni farmári začali cibetky chovať, kŕmiť ich kávovými bobuľkami a za nemalé peniaze ponúkajú aj túto kávu ako pravú cibetkovú.

Druhá najdrahšia káva sveta pochádza z opačnej strany sveta, z Panamy, z regiónu Boquete a volá sa Hacienda La Esmeralda. Kilogram stojí 170 eur. Tu majú kávovníky ideálne podmienky na rast , je tu vlhko a pomerne chladno, takže rastú a dozrievajú pomaly. Najznámejšia odroda sa volá Geisha a doviezli ju v 30. rokoch minulého storočia z Abesínie (dnešnej Etiópie). V chuti cítiť nóty jazmínu, citrusových plodov a čučoriedok.

Trojicu uzatvára káva St. Helena z rovnomenného ostrova, ktorej kilogram stojí 130 eur. Má plnú, ale pritom jemnú chuť, je trošku kyslejšia, ale len veľmi jemne. O jej slávu sa postaral Napoleon, ktorý tu bol vo vyhnanstve a tunajšiu kávu z odrody Green Tipped Bourbon Arabica stále ospevoval. Keďže ostrov je maličký a kávu tu produkuje len šesť fariem, jej vysoká cena odráža okrem kvality aj skutočnosť, že dopyt je oveľa vyšší ako ponuka.

Jamaica Blue Mountain

Aj medzi slovenskými kávičkármi je celkom známa štvrtá najdrahšia káva sveta – Jamaica Blue Mountain. Kilogram stojí približne 90 eur, jej chuť je mimoriadne jemná, ale veľmi aromatická a príjemne sladkastá. Originálna Jamaica Blue Mountain sa pestuje na farme nazvanej Wallenford Estatea. Územie, na ktorom sa pestuje, je malé a v Európe túto kávu dostať len veľmi vzácne. Až 85 percent produkcie putuje do Japonska.

Hawai Kona

Hovorí sa, že vôbec najlepšie podmienky na pestovanie kávovníkov na svete sú na havajskom ostrove Big Island, na svahoch Mount Hualalai a Mount Loa. Tu sa pestuje Hawai Kona, piata najdrahšia káva sveta. Kilogram stojí približne 60 eur, cítiť v nej čokoládu, je krémovo jemná, má vyvážený pomer kyslých a sladkých chutí a komplexnú chuť. Najlepšie druhy sa označujú ako extra fancy, fancy a number one. Ročná produkcia je nízka, takže väčšinou sa mieša s inými odrodami.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 6/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €

© 2014 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel