Pápež dostane na Veľkú noc (aj) pivo z Plzne

Už po ôsmy raz sa na nádvorí historického pivovaru v Plzni sa posvätil plzenský ležiak pred cestou k Svätému Otcovi do Vatikánu. Ako pozdrav zo Slovenska k debničkám pivka pribalili medené veľkonočné vajce.

480701
26.3.2018 / mn
Pilsner Urquel

Veľkonočnú várku piva Pilsner Urquell pre pápeža Františka uvarili s pokorou plzenskí sládkovia. Nemá inú receptúru, ako ostatné vo svete obdivované. Do Vatikánu putoval drevený súdok a symbolických 2018 fliaš plzenského ležiaka. Dar pápežovi odovzdá ikona plzenského pivovaru Václav Berka spolu so špeciálnym darom zo Slovenska. Minulý rok to bol zvon, tento rok je to spomínané vajce z medi.

Autorom výnimočného medeného vajca pre pápeža je slovenský umelecký kováč Jozef Tomčala. Meď z ktorej vajce vyrobil, má pre plzenský pivovar a varenie plzenského ležiaka veľký význam. Pilsner Urquell sa od roku 1842 totiž varí výlučne v medených varniach.

Na vajíčku sú vygravírované letopočty 1918 – 2018. Pripomínajú naše spoločné výročia. Sto rokov od konca 1. svetovej vojny a od vzniku samostatnej Československej republiky. Medené vajíčko treba chápať ako nielen univerzálny symbol Veľkej noci, vitality a nového začiatku. Lebo počas 1. svetovej vojny sa vďaka veľkej statočnosti zamestnancov plzenského pivovaru podarilo zachovať pôvodnú unikátnu medenú panvicu, v ktorej Josef Groll v roku 1842 uvaril prvú várku Pilsner Urquell a ktorá je do dnešného dňa srdcom pivovaru.

Plzenský pivovar posiela veľkonočné pivo do Vatikánu už po ôsmykrát. Nadväzuje tak na tradíciu, ktorej korene siahajú do prelomu 19. a 20. storočia, kedy si zlatý plzenský ležiak nechal posielať na odporúčanie svojich lekárov pápež Lev. XIII.

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel