Saudská Arábia láka turistov (aj) do svojich hotelov

Aj jeden z najkonzervatívnejších štátov sveta objavil potenciál turizmu ako zdroja veľkých príjmov pre miestnu ekonomiku a rozhodol sa otvárať svetu. K tomu patrí aj uvoľnenie prísnych pravidiel pre miestne hotely.

499788
11.10.2019 / jh
Kempinski

Národná komisia pre turizmus a národné dedičstvo podľa zahraničných médií oznámila, že hotelové izby si budú môcť objednávať a ubytovať sa v nich zahraničné návštevníčky bez mužského sprievodu a poručníctva. Pre domáce ženy ale toto pravidlo neplatí, tie budú naďalej potrebovať mužský sprievod.

Tak isto bude možné, aby sa v jednej izbe ubytoval muž a žena zo zahraničia, ktorí nie sú zosobášení. Doteraz to tiež nebolo možné. Saudská Arábia chce začať mohutne rozvíjať turizmus a v roku 2030 dosiahnuť až 100 miliónov prenocovaní ročne  podiel turizmu na HDP zvýšiť zo súčasných 3 percent na 10.

K tomu patrí aj začatie udeľovania víz individuálnym turistom – doteraz ich štát v podstate nedával, víza dostávali len obchodní cestujúci, pútnici a tí, ktorí šili na návštevu k príbuzným, prípadne turisti, ktorí sem išli na skupinové zájazdy s cestovnými kanceláriami.

Nové pravidlo platí pre 49 krajín (aj pre Slovensko) a vízum sa dá kúpiť aj na letisku pri vstupe do krajiny. Platí jeden rok, je viacvstupové a nie je to úplne lacná záležitosť , stojí v prepočte 107 eur.

Saudská Arábia - Provincia TabukZdroj: Saudi Commission for Tourism & National Heritage

Zároveň miestne ministerstvo vnútra vydalo akýsi katalóg s pravidlami správania sa pre zahraničných návštevníkov. Napríklad zahraničné turistky nemusia na rozdiel od domácich žien nosiť abáju, teda dlhé voľné šaty zahaľujúce postavu, ale stačí, keď budú mať zakryté ramená a kolená – a to isté platí aj pre mužov. Zahraničné návštevníčky môžu na rozdiel od domácich cestovať po krajine aj bez mužského sprievodu.

Nežiaduce sú „prejavy náklonnosti“ na verejnosti, fotografovanie a filmovanie osôb bez ich súhlasu, počúvanie hudby počas času motlitieb a konzumácia alkoholu. Turisti – nemoslimovia sa naďalej nedostanú do Mekky a Mediny.

A čo v Saudskej Arábii návštevníkov čaká? Napríklad päť pamiatok Unesco, 10-tisíc historických pamiatok a keďže je to veľká krajina aj prekvapujúco veľká prírodná rozmanitosť – zelené hory Asiru, Červené more, dokonca zasnežené pláne v Tabuku na severozápade krajiny, aj púšť Rub al Chali, čo je najväčšia piesočná púšť sveta.

© 2019 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel