Súd vo Viedni zakázal prenájom cez Airbnb

To čo sa roky nedarí hotelierom a samosprávam, sa podarilo majiteľovi bytu v centre Viedne. Podľa informácií rakúskeho Kuriera vyhral včera súdny spor s majiteľkou dvoch bytov v dome, ktoré prenajímala cez platformu Airbnb.

501841
7.12.2019 / jh
aibnb

Súd prenajímanie bytov na obdobie kratšie ako pol roka, zakázal. Rozsudok je už právoplatný.

Žalobca sa sťažoval, že ľuďom v dome prekáža neustála prítomnosť a pohyb cudzích ľudí po dome, ich prichádzanie a odchádzanie. Tieto obavy adresoval aj majiteľke bytu, tá však na ne nereagovala, tak sa obrátil na súd. Ten mu dal za pravdu. Majiteľka pritom patrila medzi tých prenajímateľov, ktorí platili daň z ubytovania, neprenajímala na čierno.

Súd argumentoval, že na prenajímanie bytov na krátkodobé ubytovanie cudzím osobám potrebuje majiteľ súhlas ostatných majiteľov bytov a ten majiteľka nemala. Jej argument, že byty prenajíma nielen turistom, ale aj ľuďom, ktorí sú vo Viedni pracovne, súd neprijal.

Viedeň - apartmán prenajímaný cez Airbnb2Zdroj: airbnb

V rozsudku je jasne vymedzené, čo všetko patrí pod prenájom ubytovania pre turistov a k čomu je potrebný súhlas ostatných majiteľov bytov. Rozsudok môže znamenať, že sa na súdy s podobnými sťažnosťami obrátia aj ďalší majitelia bytov v domoch, kde vlastnia byty ľudia, ktorí ich prenajímajú cez Airbnb. Tým sa podmienky pre prenajímateľov cez túto platformu môžu značne skomplikovať.

© 2019 News and Media Holding

Nájdi reštauráciu alebo hotel