Top talianske vína

Inzercia | Taliansko má 20 vinohradníckych regiónov a ohromujúcich 377 pôvodných odrôd. Určite poznáte Prosecco, Chianti, Barolo, ale táto krajina toho ponúka omnoho viac.

500676
7.11.2019 / PR
WinePlanet.sk

Poďte s nami nazrieť do sveta talianskych vín a inšpirujte sa výberom toho najlepšieho.

Ponúkame vám pár tipov, ktoré TOP talianske vína musíte určite ochutnať.

Populárne talianske vína na Slovensku

Taliansko toho ponúka veľmi veľa, pozrite sa však ktoré talianske vína sú najpopulárnejšie u nás na Slovensku.

  1. Fenomén Prosecco, ktorý oslovil hlavne mladú generáciu. Dôležitú úlohu zohráva samozrejme i výborná cena prosecca.
  2. Iným prípadom sú tzv. „super Tuscan“, kde je najžiadanejšia značka, napr. Sassicaia, Solaia, Ornellaia, Massetto. Málokto však vie o aké odrody ide, prípadne z akej apelácie tieto vína pochádzajú. Zaujímavé je, že cena prvého ročníka Sassicaia 1968 bola v prepočte osem eur, teraz sú to stovky!
  3. Ešte pred desiatimi rokmi bolo veľmi populárne Chianti Classico , viac krát spomínané vo filme Mlčanie jahniat či jeho pokračovaniach. Chianti predstavuje veľmi výhodný nákup s pomerom cena a kvalita. Dnes Chianti nahradilo Brunello di Montalcino
  4. Posledným top talianskym vínom pre Slovákov je Primitivo. Plné a ťažké červené víno, ktoré získava na popularite. Ľudia prídu večer unavení a nechcú už nič riešiť, vtedy si pred spánkom doprajú pohár Primitiva.

Zdroj: WinePlanet.sk

Najlepšie vína z Talianska očami Talianov

Existuje množstvo rebríčkov s Top talianskymi vínami. Platí však, nikdy neostávajte pri jednej odrode a víne, skúšajte a práve Taliansko vám ponúka túto možnosť. Lokálne víno chutí najlepšie s lokálnou gastronómiou. Nechajte sa inšpirovať.

Obľúbená Franciacorta

Číslom jedna v Taliansku sú šumivé vína. Suché šumivé víno Franciacorta je hviezdou medzi talianskymi vínami. Vyrába sa vo východnej časti Lombardie, ktorá je ovplyvnená alpským podnebím (chladné noci a teplé dni), hrozno má vyššie kyselinky. Franciacorta sa vyrába najmä z odrody Chardonnay a Pinot Bianco. Časopis Forbes v roku 2018 zaradil medzi top 10 talianskych vín Franciacortu z vinárstva Ca´Del Bosco. Ak Francúzi majú Krug, tak Taliani Ca´Del Bosco.

Zdroj: WinePlanet.sk

Tri „ B“ predstavuje Barolo, Barbaresco a Barbera

Čoraz populárnejšia a obľúbenejšia medzi someliermi je oblasť Piemonte a jej tri „B“ -  Barolo, Barbaresco a Barbera. Barbaresco je regionálnou kráľovnou a Barolo je kráľom, obidve vína sú vyrobené z odrody Nebbiollo, ktoré dostala meno podľa hmly - nebbia. Tá sadá na piemontské vinohrady v chladné rána v období zberu. Barolo je jedno z najlepších vín na vyzrievanie.

Aj sever Talianska ponúka bohaté a koncentrované červené vína v oblasti Veneto. Amarone della Valpollicella je jedinečné talianske víno. Obraté strapce hrozna sa pred kvasením najmenej tri mesiace sušia na slame. Amarone je intenzívne a plné červené víno, ktoré má aj 17% alkoholu, ale napriek tomu pôsobí harmonicky.

Antinori je Taliansko a Taliansko je Antinori

Gro talianskych vín tvoria vinárstva, ktoré patria najstaršej šľachtickej rodine Antinori. Už viac ako 26 generácií sa stará o svoje vinohrady v oblastiach Chianti, Piemont, Umbrii, Montepulciane,  Montalcine a v Apúlii. Antinori stáli aj pri zrode prestížnych vín Solaia a  Tignanello. Hviezdou Toskánska bolo kedysi Chianti, dnes sa do popredia dostáva viac  Brunello di Montalcino, ktoré bolo ako jedno z prvých ohodnotené klasifikáciou DOCG.

Zdroj: WinePlanet.sk

Vína zo Sicílie vás prekvapia

Sicília a Kampánia sú nielen dovolenkármi vyhľadávané miesta, ale obľubujú ich i milovníci vína. Práve Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori a ponúka množstvo autochtónnych teda aj nadčasových odrôd. Ostrov má kopcovitý terén s tufovým podložím a ovplyvnený je stredomorskou klímou. Až 70% produkcie tvoria biele vína  z odrôd Cataratto, Carricante, Inzolia. Z modrých pôvodných odrôd sú populárne Nero d´Avola, Nerello Mascalese a Frappato.  Tieto vína najlepšie vyniknú práve s lokálnou gastronómiou. Určite vyskúšajte vína z vinárstva Planeta zo Sicílie.

Zdroj: WinePlanet.sk

Denisa Šutáková, someliérka WinePlanet.sk a Corner & Co.

Nájdi reštauráciu alebo hotel