„Máme veľkolepé vína“. Trump chce zdaniť už aj symbol Francúzska

Najprv to bola oceľ, potom autá a ďalšie produkty a prišlo aj na víno – konkrétne francúzske. Včera sa v médiách objavila správa o tom, že americkému prezidentovi sa nepáčia clá na francúzske vína dovážané do USA. Podľa neho sú nízke a treba proti tomu niečo robiť, pretože v USA sa tiež produkujú veľkolepé vína.

495643
12.6.2019 / jh
Flickr

Ale – Francúzi sú v tom nevinne, výšku ciel určuje v rámci jednotnej obchodnej politiky spoločne Európska únia a nie jednotlivé štáty, takže tieto clá neplatia len pre francúzske, ale pre všetky európske vína. Viac vín, čo sa objemu týka sa dováža do USA z Talianska, ako z Francúzska, ale tie sa do hľadáčika amerického prezidenta evidentne ešte nedostali.

Pikantné na celej záležitosti je, že s kritikou prišiel len niekoľko dní po návšteve Francúzska a stretnutí s francúzskym prezidentom.

 

E. Macron a D. TrumpZdroj: Flickr

V súvislosti s Trumpovou kritikou francúzskych vín si zahraničné agentúry všimli aj inú správu, ktorá sa týka vzťahu USA – Francúzsko. Dub, ktorý zasadili spolu prezidenti Trump a Macron v záhrade Bieleho domu v apríli 2018 a ktorý bol darom francúzskeho prezidenta americkému, uhynul.

Že sa tak stalo, ale nie je nič prekvapivé. Po tom, čo ho spolu prezidenti pred televíznymi kamerami zasadili, musel byť znovu vykopaný, lebo musel ako všetky rastliny dovezené do USA do karantény. Potom ho znovu mali zasadiť. Ako ale bolo v minulých dňoch oznámené, dub karanténu neprežil.

Mladý strom pochádzal zo severofrancúzskeho lesa, kde padlo 2000 amerických vojakov v boji proti nemeckej armáde a mal byť symbolom úzkych historických vzťahov obidvoch krajín.

© 2019 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka