Francúzski vinári sa tešia z prezidenta: „Rozumie sa vínu“

Prestížny vinársky magazín Decanter si dal tú prácu a porovnal vzťah k vínu štyroch posledných francúzskych prezidentov.

466753
12.5.2017 / Milan Nemec
Decanter

Vyšlo mu, že Emmanuel Macron má pre víno väčšie pochopenie ako jeho traja predchodcovia. Už počas slepej ochutnávky cez jeho prezidentskú kampaň dokázal, že je muž vína na správnom mieste.

Decanter sa preto pýta, či  to bude práve Emmanuel Macron, ktorý ukončí povestnú ambivalenciu šéfov Elyzejského paláca voči vínu. Nový francúzsky prezident má na to všetky predpoklady. Nielenže chápe základy ťažkej výroby vína viac ako jeho predchodcovia, ale sa v „nápoji od Boha“ vyzná.

Kampaň cez víno, víťaz Macron

Obaja rivali Macron a Marine Le Pen sa počas prezidentskej kampane pokúsili získať hlasy voličov cez ich vzťah k vínu. Len Macron preukázal znalosť francúzskeho vinárskeho dedičstva. Francúzsky časopis Terre de Vins na svojej webovej stránke uverejnil niekoľko videoklipov s vtedy ešte nezvoleným francúzskym prezidentom, v ktorých predviedol svoje somelierske znalosti. Okrem toho hrdo vyhlásil, že „víno je veľvyslancom“ pre jeho krajinu.

V slepej ochutnávke Macron správne identifikoval Bordeaux Blanc a Côteaux d'Aix en Provence rosé. Na Château Pape-Clément 2005  mierne pokĺzol, lebo povedal, že vínko pochádza z Pauillac, a nie ako malo byť správne, z Pessac-Léognan. V ďalšom videu na webovej stránke časopisu povedal, že ho vychovali starí rodičia, ktorí vždy tvrdili, že červené víno je antioxidant.

V novom domove Elyzejskom paláci stále zostáva v pivniciach pre Marcona a oficiálnych štátnych hostí pripravených 14 tisíc fliaš zo všetkých francúzskych vinárskych apelácií. Virginie Routisová, ktorá ich má na starosť, povedala pre agentúru Agence France Presse, že už dostala „carte blanche“. Teda, aby sa sama rozhodla, ktoré víno vybrať na slávnostné obedy a večere. A ako sa k vínu správali predchádzajúci francúzski prezidenti?

Hollande: Toto mám piť?

O vzťahu zatiaľ ešte prezidenta Françoisa Hollanda k vínu svedčia spomienky na jeho návštevu v USA v roku 2014. Vtedy si ním vtedajší prezident Obama chcel na znak úcty pripiť bielym vínom. Samozrejme Made in USA. Francúzska hlava štátu si „štrngla“, ale potom, ako sa americký partner napil a otočil sa, Francúz s nie veľmi šťastnou tvárou akoby si odpil a okamžite podal čašu obsluhe.

Vtedy sa Obama Hollanda opýtal, či víno nie je dobré. Hollande tým evidentne zaskočil a len stlačil nájomníkovi Bieleho domu ospravedlňujúco ruku so slovom: „Qui“.

Obama a HollandeZdroj: Washington Post

Vinári Sarkozymu: Radšej sem ani nechoď... 

Ďalší prezident Nicholas Sarkozy pravdepodobne spôsobil najväčšie nepríjemnosti francúzskym vinárom za posledné desaťročia. Počas jeho funkcie jeho hospodársku politiku kritizovali vinári ako nevlasteneckú.

Prinajmenšom v južnej časti vinárskeho kraja Languedoc sa nemohol ani objaviť. Tamojší radikálni aktivisti z Regionálneho výboru pre vinársku akciu (CRAV) na neho márne apelovali, aby zvýšil ceny vína. Ocitli sa v silnej konkurencii zahraničných vín a doslova živorili. Táto svojrázna partizánska skupina urobila aj vďaka neústupnosti vtedajšieho prezidenta množstvo sabotážnych akcií. Nimi proklamovali jediný cieľ obhajovať skutočné záujmy producentov v tradičnom vinárskom kraji na juhu Francúzska.

To bolo v roku 2007. K cti Sarkozyho svedčí, že keď Francúzsko o štyri roky zasiahlo nesmierne sucho a decimovalo najmä kraj Languedoc, sľúbil tamojším vinárom v prípade totálnej katastrofy miliardu eur. Totálna katastrofa sa nekonala...

Chirac víno kázal pivo pil, Mitterand vybraných vinárov dotoval

Prezident Jacques Chirac bol zase známy tým, že počas starostovania v Paríži, postavil pekné pivnice na kvalitné vína. Jeden nemenovaný diplomat sa ale pre Decanter vyjadril, že vtedajšia hlava francúzskeho hlavného mesta mala radšej pivo.

François Mitterrand, ktorý bol prezidentom v rokoch 1981 až 1995, bol údajne fanúšikom francúzskeho vinárstva Château Haut-Marbuzet. Jeho hospodársku politiku si vážili ďalší vybraní francúzski producenti vína. Decanter napísal, že vie o jednom vinárovi v regióne Languedoc- Roussillon, ktorý svoj bazén nazýval „la piscine Mitterrand“. Vinár vysvetľoval, že iba finančná pomoc za vlády tohto prezidenta mu tento pôžitok pomohla vybudovať.

Diskusia (0reakcií)