Medailová oberačka vo Finger Lakes

Súťaž Great American International Wine Competition, ktorá bola v druhej najväčšej americkej vinárskej oblasti Finger Lakes v Upstate v štáte New York na juh od Ontarijského jazera, priniesla peknú úrodu ocenení pre slovenských vinárov.

464603
22.3.2017 / Milan Nemec
Somellier

Táto súťažná prehliadka  je jednou z tých mladších, ale napriek tomu už prestížnych súťaži. Na tohtoročnom ročníku  súťaže získali slovenskí vinári obdivuhodný počet medailí. Štyri veľké zlaté, sedem zlatých, 18 strieborných a 26 bronzových medailí. Dohromady je to parádna zbierka 55 medailí. Viac ako tisíc prihlásených vín hodnotilo počas dvoch dní 11. a 12. marca 25 degustátorov z deviatich krajín sveta.

Amerika sa na nič nehrá, boduje to, čo chutí

Najúspešnejším vinárstvom zo Slovenska bolo tento rok Château Topoľčianky s jednou veľkou zlatou medailou, tromi zlatými a dvomi striebornými medailami. Dvojité zlato má sekt President Rosé 2016, tri zlaté medaile Sekt 1933 dry,  Devín 2016 a Rizling rýnsky, slamové víno 2015. Striebro zdobí ich Sauvignon 2016 a Tramín červený 2016.

Len o jediný hlas im utiekol titul šampióna súťaže za ich sekt President Rosé 2016. „Z vín, ocenených veľkými zlatými a zlatými medailami, sme dostali na voľbu šampióna sedem vzoriek, ktoré začínali opäť od nuly,“ povedala pre časopis Sommelier, ktorý organizoval cestu českých a slovenských vín za more, Iva Kováříková, porotkyňa v subkomisii šumivých vín. „Finále je vyraďovacie  tak dlho, kým nezostanú tri posledné vzorky - tým, potom priradia jednotliví porotcovia a predseda medzinárodnej jury Ron Dougherty poradie od jednotky po trojku a kto má najnižší súčet z piatich hlasov, sa stane šampiónom, v Amerike Best of Class. Zvíťazilo jemne a ovocne voňajúce Prosecco Ruffino, Château. Topoľčiankam chýbal jediný hlas.

Aj v Amerike je pochopiteľne hodnotenie tajné a slepé, ale majú tu pekný zvyk, že najúspešnejšie z už odhodnotených vín sú pripravené na ochutnávku pri obede a večeri. Tak som sa dozvedela, kto vyhral, kto bol druhý, a že vo veľkom finále bol aj sekt Stani Hrabalu, prezidentské rosé z Topoľčianky, ale aj kalifornský mix vína a ovocných štiav Barefoot Bubbly Berry od E & J Gallo Winery, pripomínajúce červenú Sangriu, ktorý je dostať u Wegmans za 9,99 amerického dolára a dokonca aj príjemne bazový Koziňon Jirku Maděřiča. Amerika sa na nič nehrá - dáva body tomu, čo jej chutí,“ hovorí I. Kovaříková.

Mladší brat známej súťaže Finger Lakes

Great American International Wine Competition je novou súťažou, ktorá vznikla  oddelením sa od známej súťaže Finger Lakes International Wine Competition. Tá sa začína zhruba o pár dní. „FLIWC už začínala prerastať sama seba a tak sa usporiadatelia rozhodli, že sa vedľa najväčšej charitatívnej súťaže pokúsia vybudovať vysoko profesionálnu a odbornú súťaž s cieľom dosiahnuť v priebehu niekoľkých rokov najvyšší kredit medzi súťažami v USA a zaradiť sa do svetovej špičky,“ povedal šéfredaktor časopisu Somellier Luboš Bárta. „Pretože máme už roky výborné vzťahy s oboma skupinami, dohodli sme sa na tom, že obsadíme rovnakými vzorky obe súťaže.“

Redakcia Sommelier už sedem rokov organizuje spoločnú účasť českých a slovenských vín v USA. Takáto možnosť zaujala vinohradníkov na Morave i na Slovensku a prihlásili vyše 200 vzoriek. Bude zaujímavé sledovať výsledky oboch súťaží, ktoré hodnotia rôznymi spôsobmi. „Great American prišla s úplne novým systémom bodovania veľmi podobným tomu na Mundus Vini - konečný výsledok vzišiel zo 100 bodovej tabuľky, senzorického „pavúka“, harmonickej sínusoidy a nakoniec aj zo štandardného amerického systému priameho prideľovania medailí,“ povedal.

Celkovo dostalo medaily 52 % vín, tridsaťpercentný limit, ako u súťaží OIV tu neplatí. Z 212 moravských a slovenských vín (vrátane medovín a ovocných vín) získalo medailu 122, čo je slušných 58 %. Ďalších 90 zostalo pred bránami. „Česko – Slovensko“ bolo druhou najpočetnejšie zastúpenou krajinou v súťaži po domácich USA.

Ocenenia pre slovenských vinárov

Veľká zlatá medaila / Double Gold medal

Movino  Frankovka modrá 2015

Velvet & Wild Čierna ríbezľa

Chateau Topoľčianky sekt President Rosé 2016

Vinárstvo Bognár Cserszegi Füszeres 2016

Zlatá medaila / Gold medal

Villa Víno Rača Tramín červený Palugyay HV 2015

Chateau Topoľčianky Sekt 1933 dry 

Chateau Topoľčianky Devín 2016

Chateau Topoľčianky Rizling rýnsky, slamové víno 2015

Golguz Panonia 2015

Vinhor Cabernet Sauvignon rosé 2016

Víno Mrázik Devín Thebener Black, čierna ríbezľa  2015

Strieborná medaila / Silver medal

HR Winery Cabernet Sauvignon rosé 2016

Alexander Lisický Port Dios 2015

Hubert J.E. Hubert de Luxe   

J. & J. Ostrožovič Tokajská výberová esencia 2000

JM Vinárstvo Doľany Alibernet 2012

JM Vinárstvo Doľany Sauvignon  2016

Movino Devín 2016

Polák Winery Rizling rýnsky 2016

Villa Víno Rača Frankovka modrá 2013

Villa Víno Rača Svätovrinecké 2015

Chateau Topoľčianky Sauvignon 2016

Chateau Topoľčianky Tramín červený 2016

Vinárstvo Bognár Rizling rýnsky        2015

Víno Matyšák Muškát Moravský 2016

Víno Mrázik Devín Thebener Nontraditional 2015

Velkeer 1113 Pálava 2016

Vinárstvo Pavelka a syn Sekt Methode Traditionelle 2014

Zámocké vinárstvo Cabernet Sauvignon rosé 2016

Diskusia (0reakcií)