Národný salón vín bude mať novú kolekciu

Možnosť ochutnať na jednom mieste 100 najlepších vín Slovenska, respektíve najlepších z tých, ktoré sa do projektu prihlásili, ponúka už 14 rokov Národný salón vín SR.

498904
19.9.2019 / jh
NSV

Vína z nového ročníka bude možné ochutnávať a prípadne aj kúpiť v Apponyiho paláci, v priestoroch Múzea vinohradníctva, kde Národný salón sídli, od októbra.

Novú stovku vybrali degustátori na dve fázy – v máji prvých 25 vín v kategóriách šumivé víno, biele suché, polosuché, polosladké skoré aromatické odrody, ružové suché a ružové polosuché a polosladké vína a pred dvoma týždňami v druhom kole pribudlo zvyšných 75 vín.

V jesennom kole sa uchádzalo o umiestnenie v Národnom salóne vín v kategóriách biele suché, polosuché, polosladké vína všetkých odrôd okrem skorých, červené suché, polosuché, polosladké vína, prírodne sladké vína, tokajské vína 400 vín od 46 výrobcov a toto najvzácnejšie slovenské ocenenie v druhom kole 14. ročníka získalo až 31 výrobcov.

Do víťaznej stovky sa celkom dostalo 34 vinárstiev. Na to, aby sa víno do salónu tento rok dostalo, bolo potrebných minimálne 87,25 bodu. V každej kategórii degustátori vybrali aj najlepšie hodnotené víno, ktoré získava titul šampióna.

Zastúpené sú takmer všetky vinohradnícke oblasti – Malokarpatská, Južnoslovenská, Nitrianska, Východoslovenská a VO Tokaj. K najúspešnejším vinárstvam patria tradičné vedúce značky na trhu – Víno Mrva a Stanko má v novom ročníku osem vín, Ostrožovič, Víno Matyšák a Zámocké vinárstvo po sedem vín, Golguz a Villa Vino Rača po šesť.

Národný salón vín degustáciaZdroj: NSV

Víťazi kategórií

s titulom šampión kategórie Národný salón vín SR 2019

  • Šumivé víno - Hubert J.E. Hubert Cabernet Sauvignon, blanc de noir, biele brut
  • Biele skoré aromatické odrody suché až polosladké – Ostrožovič, Muškát žltý, Saturnia, bobuľový výber, biele polosladké
  • Ružové suché víno – Víno Mrva & Stanko, Cabernet Sauvignon rosé 2018, akostné odrodové víno v kategórii ružové suché víno
  • Ružové polosuché a polosladké - Dubovský a Grančič, Cabernet Sauvignon 2018, výber z hrozna, ružové, polosladké
  • Biele suché vína - Zámocké vinárstvo, Veltlínske zelené sur Lie 2017, neskorý zber, biele suché
  • Biele polosuché, polosladké vína všetkých odrôd okrem skorých - Ostrožovič spol. s r.o., Furmint, biele polosuché 2017 výber z hrozna
  • Červené suché, polosuché, polosladké vína - Skovajsa Milan Vinohradníctvo a vinárstvo, Cabernet Sauvignon 2015, akostné odrodové, červené suché
  • Prírodne sladké vína - Karpatská Perla, Aurelius 2017, biele sladké víno, 2017, cv
  • Tokajské vína - Ostrožovič spol, Tokajská výberová esencia 2000, biele sladké víno 

© 2019 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka