Niekto tam hore musí mať vinárov rád

38241
26.10.2006 / Martin Motáček | Wineshop.sk

Po dlhšom čase sa na nás Dionysos, či Sv. Urban opäť usmial. Nie len tak na pol úst, ale vskutku od ucha k uchu.

Počasie tento rok hralo vinohradníkom do karát od samého začiatku. Vysoké teplá začiatkom leta vystriedalo v auguste nepríjemné, no pre vinič potrebné, upršané obdobie, aby sa slnko nakoniec opäť ukázalo a nechalo hrozná dozrieť do výnimočnej kvality.

Dlhá teplá jeseň pomohla hroznu nabrať cukornatosť, avšak ozajstnou zvláštnosťou tohto ročníka je, že hrozno si uchovalo i svieže kyselinky. Možno teda povedať, že máme za sebou ročník, ktorý bol mimoriadne priaznivý pre biele i červené moky.

"Zatiaľ máme za sebou len prvú etapu spracovania a vinobranie nie je ešte ukončené. Ale už teraz však môžeme povedať, že to bude jeden z najlepších ročníkov vôbec. Hrozno dosahovalo vysoké cukornatosti a kyseliny – tak prepotrebné pre formovanie a štruktúru vína – ostali tiež dostatočne zachované. Práve toto by mohol byť ročník, s ktorým sa Slovenským vínam podarí dostať do Európy," hovorí Vladimír Mrva z firmy Mrva&Stanko.

jesen2004_vinohrad.jpg

Cukornatosti toho roku naozaj siahajú vysoko. Ničím výnimočným nebudú frankovky či kabernety s hodnotami 23-24° NM, rizlingy s cukrom 25 a dopočul som sa i o pripravovanom vínku s cukornatosťou 31° (ktovie čo sa chystá na južnom Slovensku v Mužli?).

Tento ročník teda určite nebude núdza o zamatovo jemné červené vína, plné, telnaté biele či hutné, prírodne sladké moky. Viacero vinárov má ešte hrozno na kroch a podľa kuloárnych informácií by sa malo objaviť hneď niekoľko hrozienkových výberov a ľadových vín.

Tak ako bola príroda toho roku štedrá vo vinici, tak bude mnoho záležať i na ruke vinára v pivnici. Je otázkou, ako sa podarí výrobcom popasovať s technologickým spracovaním, lebo ročník to nebol len výnimočný kvalitou, ale zdá sa, bude i výnimočne náročný na spracovanie. Ostáva teda dúfať, že všetko dopadne dobre a vinárski fajnšmekri si prídu na svoje.

Autor prevádzkuje internetový obchod Wineshop.sk.

Foto - www.karpatskaperla.sk

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka