Pinot Blanc je u nás Popoluškou, ale neprávom

Odroda, ktorá je u nás v tieni svojho známejšieho brata. Jej slovenský názov je Rulandské biele, najzaužívanejší medzinárodný Pinot Blanc. Nemci ju nazývajú Weissburgunder, Taliani Pinot Bianco a aj slovenskí vinári sa čoraz viac prikláňajú k medzinárodnému názvu Pinot Blanc.

468717
Milan David

Tri roky robia TREND a Asociácia somelierov SR (ASSR) spoločné degustácie slovenských a zahraničných vín bežne dostupných na našom trhu. Keďže svoje vína do degustácií posielajú najlepšie slovenské vinárstva a importéri a hodnotí ich slovenská somelierska špička, ale aj vinári a predajcovia, sú výsledky degustácií pre konzumenta naozaj relevantné a poskytujú užitočné informácie za nákup ktorých vín sa oplatí dať svoje peniaze.

Zároveň ale poskytujú aj obraz o tom ako slovenské vína tej-ktorej odrody obstoja v porovnaní so zahraničnými, ktoré sú v našich vinotékach bežne predávané.

 V tieni známejšieho „brata“

Odroda, ktorej bola venovaná ostatná degustácia, je u nás v tieni svojho známejšieho brata. Jej slovenský názov je Rulandské biele, najzaužívanejší medzinárodný Pinot Blanc. Nemci ju nazývajú Weissburgunder, Taliani Pinot Bianco a aj slovenskí vinári sa čoraz viac prikláňajú k medzinárodnému názvu Pinot Blanc.

Najviac sa pestuje vo Francúzsku (najmä v Alsasku), kde sa z neho vyrába tiché víno, ako aj populárny šumivý Crémant d´Alsace. Druhým najväčším producentom Pinot Blanc je Nemecko, oblasti Baden a Pfalz. Pestuje sa aj v Taliansku, Luxembursku, na Morave, Maďarsku, ale aj v USA (najmä Kalifornia).

U nás je Pinot Blanc v tieni svojho šedého brata. Zákazníci skôr uprednostňujú Pinot Gris, teda Rulandské šedé pred Blanc. Veľa slovenských vinárov tvrdí, že Pinot Blanc sa predáva menej ako ostatné odrody.

Zaujímavé pritom je, že bol vysadený ešte v 90.rokoch minulého storočia spoločne s odrodou Chardonnay, s ktorou je príbuzný a prvé naše prívlastkové víno nebola nijaká naša tradičná odroda, ale práve Pinot Blanc 1997 z vinárstva Pavelka & Syn.

Pinot Blanc 2Zdroj: Milan David

Naši vinári ho robiť vedia, konzumenti nepoznajú

Vína z tejto odrody sú teda slovenskými konzumentmi podhodnocované a že je to škoda, o tom svedčia výsledky degustácie. Ukázala, že naši vinári Pinot Blanc robiť vedia. Ak niekto hľadá suché, neutrálne a hodnotné víno, ktoré sa nezunuje ani po čase, navyše priateľské k jedlu, vína z tejto odrody môžu byť prvou voľbou. Naše biele Pinoty môžu kvalitou konkurovať zahraničným, ale dôležité je samotné víno, nie príbeh.

„Z pohľadu konzumentov je Pinot Blanc nemoderná odroda. Podľa mňa však slovenské vína v tejto degustácii pôsobili v porovnaní s predošlými degustáciami Chardonnay a Sauvignon blanc hodnotnejšie,“ konštatuje napríklad najlepší slovenský somelier Rastislav Šuták.

„Bohužiaľ, vína tejto odrody nie sú u nás veľmi vyhľadávané, aj keď v plnej zrelosti sú elegantné a v kombinácii s jedlom nie sú veľmi náročné,“ dopĺňa ho Zuzana Čekovská z vinotéky Aurelius. Prezidentka Asociácie somelierov SR Beata Vlnková nazvala Pinot blanc Popoluškou, ktorá čaká na pozvanie na ples.

Z Luxemburska aj z Levíc

Ktorý slovenský Pinot Blanc si teda vybrať, ak sa rozhodnete venovať pozornosť fľaši vína z tejto odrody? Prítomných najviac zaujal vertikálny Pinot Blanc 01-02-12 od levického vinára Janka Svetíka. Ide o kupáž z troch ročníkov 2001, 2002 a 2012, komplexné a harmonické víno, ktoré sa umiestnilo na treťom mieste, hneď za víťazným Pinot Blanc Grevenmacher Fels z luxemburského vinárstva Domaine Clos des Rochers ročníka 2012, ktorý získal 88 bodov (dováža ho firma Budan) a druhým Pinot Blanc Classic z alsaského vinárstva Hugel & Fils, ročník 2013. Získal 87,8 bodov (dováža Chateau-Vin).

Víťazné víno hodnotili degustátori ako vyvážené, postavené na žltom ovocí doplnené medovými nuansami, s dobrou štruktúrou, atraktívne. Druhé víno ako šťavnaté, ovocno – medové, so sviežou kyselinkou a jemným dotykom biskvitu. Ak si chcete vybrať Pinot Blanc od zahraničných producentov, výborne ho vedia robiť práve v Alsasku a Luxembursku, čo sa nakoniec ukázalo aj v tejto degustácii.

Zo slovenských vín oslovil popri Rulandskom bielom od levického vinára jednoznačne ešte Pinot Blanc Natural Domin & Kušický 2015 z Vinice. Medzi vínami, ktoré ich zaujali, ho menovala väčšina degustátorov.

Degustácia Pinot BlancZdroj: Milan David

Čo k nemu jesť. Aj na Slovensku by okrem tichých vín s charakterom oblasti mohli byť zaujímavou voľbou pre túto odrodu aj šumivé vína. Pinot Blanc pristane dlhší kontakt s kvasinkami, vína získavajú štruktúru a potenciál. Víno z tejto odrody je vhodné v gastronómii ako aperitív (sekt), k špargli, k jedlám, kde základ sú vajcia (omelety s hubami, vajcia Benedictin), quiche, taktiež sa dobre snúbi s hydinou (kura, králik), hodí sa aj k sladkovodným aj morským rybám.

Sedem krajín, deväť ročníkov. Degustácia sa tento krát konala v priestoroch reštaurácie Fach v centre Bratislavy. Vinári a dovozcovia poskytli na hodnotenie 32 vín zo siedmych krajín a deviatich ročníkov. Najviac boli zastúpené ročníky 2015 a 2013. Zaujímavé boli i staršie ročníky 2002, 2001 a 1996. Jedno z dodaných vín bolo naozaj výnimočné – bolo to Rulandské biele 1996 z archívu Vinárskych závodov Topoľčianky. Výrobca ho poskytol špeciálne len pre túto degustáciu. Nie je už na predaj, môžete sa k nemu dostať iba priamo v archíve vinárstva, preto sme ho do rebríčka nezaradili. Nie je to víno, ktorému by porozumel každý, ale je pokojné, stále živá kyselinka a časom sa otvorilo a zlepšovalo sa. Degustátori boli z neho nadšení. „Zdravé, zamatové, orieškovo-maslové s chlebovou kôrkou a hruškou v dochuti. Víno, ktoré sa pije s pokorou a oboma rukami,“ zhodnotil ho Rasťo Šuták. „Pre mňa to bol nezabudnuteľný zážitok,“ pridal sa Jakub Doktorík.

Ktorý Pinot Blanc si vybrať? Odporúčania odborníkov

 Rastislav Šuták (somelier spoločnosti Corner): Pre mňa je fenomenálny Pinot Blanc Natural Domin & Kušický 2015 z Vinice. Energický, marhuľovo – bylinkový s mineralitou v závere. Tiež Svetíkov multi-ročníkový Vertical „bez limitov“. Komplexný, temperamentný. Zo zahraničných ušľachtilé Julles Muller Reserve 2012 z Alsaska.

Beáta Vlnková (prezidentka ASSR): Učarovali mi obidve vzorky Janka Svetíka - Pinot blanc 2002 a Pinot Blanc Vertical. V neuveriteľnej kondícii, plné, okrúhle, zamatové. Vynikajúce majstrovstvo a trpezlivosť vinára, neochvejná dôvera v to, že čím sa víno dlhšie robí, tým bude lepšie.

Degustácia Pinot Blanc , sprava B. Vlnková a Z, Čekovská Zdroj: Milan David

Juraj Janík (Wineshop): Veľmi ma potešil Pinot Blanc 2013 od vinárstva Korbaš. Tento Pinot s výbornou kyselinkou bol robený metódou sur-lie, vďaka ktorej je krémový a plný v chuti. Veľmi príjemné pitie. Výborný bol aj Pinot Blanc BIO 2015 z vinárstva Domin&Kušický. Víno je plné, harmonické s vyššou kyselinkou. Skvelé bolo aj Rulandské biele 2002 od Víno Svetík, samozrejme pri zohľadnení veku. Ešte stále prudko pitné víno. Vždy ma potešia staršie slovenské vína, ktoré sú aj napriek veku vo výbornej kondícii.

Jakub Doktorík (somelier reštaurácie FACH): Víno Natural Domin & Kušický, Pinot Blanc veľmi pekný a harmonický. Odporúčam všetkým milovníkom bielych burgundských odrôd. Tiež Domaine Clos des Rochers. Toto víno nesklame žiadneho nadšenca Pinotu a svojou atraktivitou by si snáď vedelo prilákať aj ľudí, ktorým zatiaľ Pinot Blanc veľa nehovorí. Tiež sa mi páčil Pinot Blanc Vertical od J. Svetíka.

Zuzana Čekovská (vinotéka Aurélius): Oceňujem vína, ktoré sa umiestnili na prvých miestach, ale za povšimnutie stojí Pinot Blanc z vinárstva Pichler- Krutzler s prevládajúcimi pikantnými citrusovými tónmi a jemným minerálnym záverom.

Margita Šebová (Karpatská Perla): Zaujali ma Pichler-Krutzler a Thanisch, obe vína som ocenila pre ich krémovosť a jemnosť. Veľmi pekný Pinot Blanc bol z vinárstva Hugel, krásne plné šťavnaté víno, stále nádherné, aj keď to bol už starší ročník. Pre mňa najlepšie víno v degustácii. Musím vyzdvihnúť i Vinárske závody Topoľčianky – Rulandské biele, archívne víno 2012 a pozoruhodné víno z 1996.

Jozef Šuchter (VinEra): Najviac mi utkvel v pamäti Pinot Blanc Husárka 2015 od Natural Domin &Kušický. Z vín, ktoré ma ešte zaujali, by som rád spomenul Domaine de Moulin de Dusenbach Pinot Blanc Reserve 2015, Hugel & Fils Pinot Blanc Classic 2013 a Pichler-Krutzler Pinot Blanc Klostersatz 2016."

Výsledky degustácie

Vína hodnotilo deväť členov ASSR, boli porovnávané anonymne, podávané v kalichoch na biele víno a pri správnej teplote  9°C. Hodnotilo sa 100 bodovým systémom.

1. Domaine Clos des Rochers – Pinot Blanc Grevenmacher Fels, Grand Premier Cru, AOP Moselle Luxembourgenoise, 2012 – 88b. (Budan)

2. Hugel & Fils – Pinot Blanc Classic, Alsace, 2013 – 87,8b. (Chateau-Vin)

3. Víno Svetík – Pinot Blanc Vertical 01-02-12, Nitrianska oblasť, Levice – 86,9b.

4. Jules Muller – Pinot Blanc Réserve, Alsace, 2012 – 86,7b. (L' Épicerie Fine)

5. Vinárstvo Korbáš – Pinot Blanc, Malokarpatská oblasť, Chorvátsky Grob, Šalaperská hora, 2015 – 86b.

6-8.Weingut Thanisch – Weissburgunder, Lieser, 2016 – 85,8b. (Chateau-Vin)

6-8. Georg Mosbacher – Weissburgunder „sl“ Wachenheimer Altenberg, Pfalz, 2014 – 85,8b. (Maruvin)

6-8. Kabaj – Beli Pinot, Goriška Brda, 2012 – 85,8b. (VinEra)

9. Pichler-Krutzler – Pinot Blanc, Ried Loibner Klostersatz, Wachau, 2016 – 85,7b. (VinEra)

10. Víno Natural Domin & Kušický – Pinot Blanc, Výber z hrozna, Stredoslovenská oblasť, Vinica, Hon Husárka, 2015 – 85,4b.

11. Vinárske závody Topoľčianky – Rulandské biele, archívne víno, Nitrianska oblasť, 2012 – 85,3b.

12. Víno Šimonovič – Pinot Blanc, Výber z hrozna, Malokarpatská oblasť, Modra, 2015 – 85b.

13-14. Vinárstvo Korbáš – Pinot Blanc Sur Lie, Malokarpatská oblasť, Chorvátsky Grob,  Šalaperská hora, 2013 – 84,2b.

13-14. Víno Svetík – Pinot Blanc, Nitrianska oblasť, Levice, 2002 – 84,2b.

15-16. Vinidi – Rulandské biele, Výber z hrozna, Nitrianska oblasť, Báb, 2015 – 83,9b.

15-16. Víno Ratuzky – Pinot Blanc Sur Lie, Neskorý zber, Malokarpatská oblasť, Pezinok, 2015 – 83,9b.

17. Mrva & Stanko – Pinot Blanc Taste & Enjoy, Nitrianska oblasť, Vinodol, 2014 – 83,7b.

18. Georg Mosbacher – Weissburgunder, Pfalz, 2016 – 83,3b. (Maruvin)

19. Pavelka – Pinot Blanc, Výber z hrozna, Malokarpatská oblasť, Pezinok, 2015 – 83b.

20. Domaine du Moulin de Dusenbach – Pinot Blanc Réserve 3*, Alsace, 2015 – 82,9b. (Budan)

Diskusia (0reakcií)