Pod zemou a napriek tomu v nebi

Vínne cesty: Weinkulturhaus vinárov z Golsu pri Neusiedler See

354095
15.7.2011 / mm | Juraj Janoška

Pod zemou, a napriek tomu v nebi. Pod týmto sloganom pozývajú vinári do ojedinelého zariadenia v jednej z najvýznamnejších rakúskych vinohradníckych obci Gols asi 60 kilometrov od Bratislavy.

Dedina Gols leží na východnom brehu Neziderského jazera (Neusiedler See) a už stáročia je známa ako centrum burgenlandskej vinárskej kultúry. Skutočne tam žijú pre víno, v Golse je až 130 vinárskych podnikov a asi 400 vinohradníkov. Vinice sa rozprestierajú na ploche zhruba 1 300 hektárov.

Miestnych 95 vinárov spojilo svoje sily a zrekonštruovali s pomocou miestnej samosprávy a eurofondov najstarší dom v Golse na Weinkulturhaus. Teda voľne preložené - na dom vínnej kultúry. Predchádzajúci majiteľ chcel najstaršiu stavbu v obci zbúrať. Rekonštrukcia stála takmer dva milióny eur a ukončili ju v roku 2003. Zachovali historický charakter budovy a doplnili ho o moderné prvky v interiéri vinotéky.

weinkultur_2

Vo Weinkulturhause nájdete vína od všetkých vinárov z tejto obce ležiacej pri meste Neusiedler am See. Ponúkajú takmer 400 druhov vína. Všetky si môžete kúpiť a zároveň priamo v stánku vína ochutnať z výberu asi stovky z nich.

Golské víno je známe rozmanitosťou a pestrosťou. Vinohradníci môžu mať vinice od seba vzdialené hoci sto metrov, ale ich vína z rovnakých odrôd hrozna sa nepodobajú ani farbou, ani buketom, ani chuťou. Za všetko môže mimoriadne rozdielne zloženie pôdy v miestnych vinohradoch a tiež pozoruhodné rozdiely v mikroklíme v rámci obce.

weinkultur_3

Vo Weinkultrhause má každý týždeň službu jeden z vinárov, ktorý fundovane odpovie na vaše otázky. V ponuke majú osvedčené značky vín, ktoré si získali svoje meno vo vínárskych kruhoch, ako aj viacere nové značky, ktoré, ako tvrdia tamojší vinári, môžu každého len a len príjemne prekvapiť. Vinári v obci Gols na vás v letnej sezóne čakajú od pondelka do nedele od 10.00 do 19.00 h. Otvorené majú aj cez sviatky a len v utorok je zatvorené. Aj renomované značky ponúkajú za výborné ceny. Ich ponuka je aj na webovej stránke www.weinkulturhaus.at.

weinkultur_4

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka