Predajú najslávnejšie vinárstvo sveta? Kto dá miliardu?

Vyrobili dve z troch momentálne najdrahších vín na svete a predsa sú možno na predaj. Nielen vo Francúzsku, ale aj v odborných vinárskych kruhoch okolo neho sa už dlhšie šíria informácie, že najslávnejšie vinárstvo na svete, za ktoré je považované Domaine de la Romanée Conti, je na predaj.

493999
19.4.2019 / jh
Domaine de la Romanée Conti

Informoval o tom magazín Falstaff. Dôvodom pre tieto špekulácie je personálna situácia vo vedení vinárstva. To patrí dvom rodinným klanom – rodinám de Villaine a Leroy, pričom obidve majú v ňom rovnaký podiel. Dlhoročný šéf vinárstva Aubert de Villaine, ktorý medzičasom dosiahol 80 rokov oznámil svoj odchod.

Druhá vedúca osobnosť, 56-ročný Gérant Henry Fréderic Roch v novembri minulého roku zomrel. Tvorca všetkých slávnych vín vinárstva, enológ Bernard Nobler, ktorý v Domaine de la Romanée Conti pôsobil od roku 1986, odišiel minulý rok do dôchodku.

Nový šéf vinárstva Bertrant de Villaine sa, než sa ujal tejto funkcie, venoval vlastnému podnikaniu a teta zosnulého Gérant Henry Fréderic Rocha, Lalou Bidźe Leroy, ktorá má medzičasom tiež 87 rokov a tiež bola v minulosti v Domaine de la Romanée Conti činná, sa od roku 1991 venuje ďalšiemu známemu vinárstvu Domaine Leroy.

O tom ale tiež kolujú fámy, že bude na predaj z rovnakého dôvodu ako Domaine de la Romanée Conti – súčasným majiteľom chýbajú následníci, ktorí by v ich práci pokračovali.

Otázkou tiež je, koľko by vinárstvo stálo. Hovorí sa o jednej miliarde EUR. Kto ju bude ochotný zaplatiť je otázne. Kupec by mohol prísť aj zo zahraničia, ale môže sa stať že Francúzsko nebude s takýmto predajom súhlasiť. Nestalo by sa to prvý krát, v 70-tych rokoch tak francúzsky štát zabránil kúpe Chateau Margaux zahraničným investorom.

Vína Domaine de la Romanée Conti sa predávajú na aukciách za horibilné ceny, odtiaľto pochádza aj svojho najdrahšie víno sveta – 13.10. 2018 sa fľaša z roku 1945 vydražila za 489 000 EUR a na tej istej aukcii sa ďalšia fľaša tohto ročníka vydražila za 434.000 EUR, čo je tretie miesto v rebríčku najdrahších vín.

© 2019 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka