Šaty pre víno - Ako vybrať poháre na víno do reštaurácie

Inzercia | Martin Priečko, someliér WinePlanet.sk a Corner & Co.

500630
5.11.2019 / PR
WinePlanet.sk

Existuje pekné prirovnanie, že kalich na víno predstavuje šaty vína. A všetci predsa vieme, že šaty dokážu robiť divy. Tak ako sa vyvíjalo oblečenie od dobových oblekov kráľov a brnení vojsk, tak sa časom vyvíjali aj poháre na víno. V minulosti sa víno popíjalo z kovových prípadne hlinených čaší. Dnes máme na výber nekonečné množstvo pohárov na víno. Ako sa ale zorientovať v širokej ponuke a vybrať si správne poháre pre vašu reštauráciu?

Je takmer neuveriteľné, aký vplyv má na kvalitné víno správny pohár. Okrem vplyvu na aromatické a chuťové vlastnosti je kráľom na stole, dokáže výraznou mierou ovplyvniť vizuálny dojem z priestoru. Je síce pravda, že ani najlepším pohárom nezachránite nízku kvalitu vína, ale nesprávnym kalichom dokážeme uškodiť aj najlepšiemu vínu.

Ako si vybrať poháre na víno

  1. Univerzálne poháre na víno
    Použijete jeden druh univerzálneho pohára na všetky vína, ktoré vo svojom podniku ponúkate. Ušetríte náklady na nákup veľkého množstva rôznych pohárov a v neposlednom rade ušetríte veľa miesta pri uskladnení pohárov v sklade aj zabarí. Je veľmi dôležité vybrať pohár na víno, ktorý je svojím tvarom a použitým materiálom vhodný na čo najväčšie množstvo nami predávaných produktov, napríklad RIEDEL Restaurant Riesling/Zinfandel.
  2. Poháre vína na každý štýl a odrodu
    Na každý druh vína či odrodu použijeme pohár, ktorý je najvhodnejší na jeho servírovanie. V dnešnej dobe existujú firmy, ktoré vyrábajú poháre na každý štýl vína, ktorý predávate vo svojom podniku. Samozrejme tento model je veľmi nákladný na obstaranie si veľkého množstva pohárov podľa druhu vína a taktiež na skladovacie zásoby. Taktiež je potrebné vybrať poháre požadovanej kvality. Napríklad na výborný Burgundský Pinot pohár RIEDEL Sommeliers Restaurant Burgundy Grand Cru.
  3. Základné poháre na víno podľa druhu vína
    Treťou variantov je vybrať si poháre na základné druhy vína predávaného vo vašej reštaurácii. V tomto prípade by vám nemali chýbať poháre na víno šumivé ale aj biele a červené. Na prosecco ale aj kvalitné sekty sa výborné hodí napríklad RIEDEL Restaurant Champagne Wine Glass.

Zdroj: WinePlanet.sk

Každá z týchto možností môže byť najlepšou voľbou vo vašej reštaurácii. Veľmi dôležité je správne definovať, aký štýl gastronómie chcete svojim zákazníkom prinášať.  Šaty si tiež zvyčajne vyberáme podľa príležitosti, na bežný obed sa oblečieme inak, ako keď ideme do opery prípadne na rande. Rovnako je to aj s pohármi na víno.

V jednoduchom bistre podávajúcom prevažne obedy, prípadne uvoľnenej talianskej tratorii vám zákazník odpustí, ak nebudete mať špeciálny pohár na Cabernet sauvignon napríklad kalich Riedel Sommeliers Black Tie R Black Series Bordeaux Grand Cru. Postačí aj univerzálny pohár na víno, avšak aj ten by mal spĺňať nejakú kvalitu. Ak však chceme robiť fine dining, je nevyhnutné zaobstarať si správne poháre na základné druhy vína.  Okrem toho ak vaša vínna karta obsahuje aj ikonické vína zo svetoznámych vinárskych oblastí, je na zváženie, či si k týmto vínam zaobstarať šaty, ktoré nechajú čo najlepšie vyniknúť ich nádherné telo.  Zákazníci predsa ocenia ak k objednanej Grand reserve z oblasti Rioja dostanú niečo navyše. Tým môže byť napríklad Riedel Vinum Pohár Tempranillo 6416/31.

Vyberajte poháre na víno rozumne a pripravte svojím hosťom o niečo lepší zážitok pri konzumácii vína vo vašom podniku. Veď o to predsa ide.

Ak potrebujete poradiť, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. Distribúciu Riedel pohárov zabezpečuje Corner & Co., someliér vám s výberom pohárov ochotne poradí.

Tel.: +421 2 455 276 61, corner@corner.sk

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka