Slnečný kráľ prišiel s Rusmi

Vínna špecialita zo zabudnutého kúta pivnice.

39941

S kamarátom a kolegom Michalom Petríkom z Modry sme cez víkend upratovali jeho pivničku. Prenášali sme, prelievali, stáčali a ako sa hovorí v Modre - gruntovali.

Popri kadejakej inej fľaši sa nám dostala do rúk i dávno zabudnutá špecialitka, ktorá doteraz tíško odpočívala v tmavom kúte pivnice pod závojom pavučiny. Stará, zaprášená „triapoldecka“ so zvláštnym názvom na etikete – Napkirály, Slnečný kráľ.

Adjustáž bola na informácie skromná, nuž jediné čo sme sa okrem názvu dozvedeli bol výrobca a ročník.

Podľa uvedených informácii tento mok teda vyrobil pán Gejza Nagy z Viničiek. Čo nás však zaujalo viacej bol ročník: 1968! V skutku úctyhodný vek – bezmála 40 rokov – nám spôsoboval zimomriavky a nutkavú túžbu okrem obalu preskúmať i obsah.

vinovica.jpg

Slnečný kráľ / Napkirály, r. 1968, Gejza Nagy

Michal sa rozpamätal, že keď sa k fľaške dostal, bol mu naznačený i proces výroby tohto produktu. Vo fľaške by tak mala byť vínovica o sile 60 obj. perc. alk., v ktorej boli macerované „tokajské cibéby“ z vysokým obsahom prírodného cukru. Zaujímavé spojenie.

Po krátkej úvahe bolo rozhodnuté. Neochutnať mok vytvorený v roku, keď sa po Slovensku preháňali ruské tanky a naši otcovia behali v krátkych nohaviciach s prakmi v zadnom vrecku, by bol predsa hriech.

Už pri nalievaní do pohára som mal pocit, že sa chystám piť olej. Mok bol veľmi hustý, do pohára skôr padal ako sa lial.

V pohári sa prezentoval farbou starého slivkového kompótu – spektrum farieb sa pohybovalo medzi hnedou, zlatistou až oranžovou. Vôňa prisvedčovala Mišov predpoklad o obsahu alkoholu, no nebola pálivá, nepríjemná. Naopak.

Ťažké tóny sušených sliviek, hrozienok a orechov sa na sile alkoholu vyviezli do neuveriteľnej intenzity. Chuti kraľoval tón sušených sliviek a mohutný zbytkový cukor. Neuveriteľne dlhá dochuť potom finišovala po sušených marhuliach.

I keď nie som vyznávačom silných alkoholov, tento mok ma okamžite očaril. Jeho tvorca –Gejza Nagy – vraj povedal: „Toto pijem len ja a pápež“. Som teda rád, že som sa touto degustáciou zaradil do takej dobrej spoločnosti.

Autor prevádzkuje internetový obchod Wineshop.sk.

Diskusia (0reakcií)

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka