Diskusia (4reakcie)

 • Nesuhlasim.

  5.12.2002 / bodliak / Reagovať

  "Ako potvrdzuje enologička Gabriela Vojteková, zahraničné vína, ktoré sa na Slovensku dajú kúpiť v supermarketoch pod tristo korún za fľašu, majú iba kvalitu slovenských stolových vín."

  To je problem slovenskych supermarketov a slovenskych spotrebitelov.
  (300 Sk = cca 7 EUR)

  Poznam druhy a rocniky, ktore sa predavaju za 3 - 5 Euro, a ktorych kvalita je vynikajuca.
  Naopak, vo Vajnoroch predavali "kvalitne fruhove" vino po 100 Sk, ale nebolo konzumovatelne. Iba ak tak na varenie.

  • AOC

   5.12.2002 / gurman / Reagovať

   S článkom súhlasím tak na 70%, čo v podstate znamená že súhlasím.
   Tých 30% je iba doplnením článku:
   - V marketoch alebo reštauráciách, kde sortiment vyberajú komisionálne (degustátori), je možné dokonca aj pod 200 Sk (neplatí pre reštaurácie, kde sú cca 100 % navýšenia cien) kúpiť obstojné zahraničné vína (napr. Metro - Nitra). Myslím tým vína v kategórii AOC (Fransúzske), ktoré sú aj na úrovni 150 Sk. Jedná sa hlavne o módne vína, ktoré v poslednom období vyšli na "Západe" z módy a pretože sa vyrábajú vo veľkých objemoch, je nutné ich dávať aj za nízku cenu do chudobnejších regiónov.
   A taktiež kategória Vin de Pays skrýva v sebe nejeden zaujímavý "kúsok", len ho treba objaviť.
   Ja osobne som rád, ak objavím pomerne lacné víno štandardnej kvality (napr. Sauvignon 2000, resp. Cuveé 1999 (Sauvignon+leánka) z Topolčianok - 70-80 Sk / 07 l), pretože aj značka neznamená vždy vysokú kvalitu (občas po ochutnaní zostane "pôžitok iba zo značky")

   Vysoko oceňujem uverejnenie časti výsledkov z Pezinku (osobne som sa zúčastnil), pričom by bolo vhodné uvádzať úplnejšie rebríčky aj z ďalších celoslovenských súťaží.

   Tvorcom časopisu Vinič a víno (ktorý odoberám) prajem mnoho úspechov v ďalšom roku!

   • tak je to.

    6.12.2002 / Martin / Reagovať

    Autor ma pravdu. Obrovska vacsina vin zo zahranicia, co sa u nas predava za horibilne sumy v restauraciach , dosahuje iba ak kvalitu tych stolovych vin - t.j. vhodne na umyvanie okien a stolov :-)
    ak hladate detailnejsie informacie o slovenskom vine skuste www.pavuk-vino.sk

 • O víne.

  17.11.2003 / MUDr. Mráz / Reagovať

  Dobry den, samozrejme nie je pravda, ze zahranicne vino pod 300 korun ma kvalitu stoloveho, najde sa mnoho vynimiek, najnovsie rumunske moky z kolekcie Prahova Valley Winecellars v nemenovanom obchodnom retazci. A propos, Chateauneuf du Pape pochadza z udolia juznej Rhony vo Francuzsku.

Nájdi reštauráciu alebo hotel
Víno roka