Víno peniaze neposlúcha

Vlastniť vinárstva patrí k obľúbeným koníčkom nielen českých podnikateľov. Niektorým sa ich srdcová záležitosť však predražuje.

463211
17.2.2017 / mn
vinotéka rudolfovská

Vinárstvo ex šéfa televízie Nova sa od roku 2007 dostalo do zisku len raz. Iný vlastník vinárstva, uhľobarón zo severných Čiech Jan Dienstl, nebol ešte nikdy pri podnikaní s vínom v pluse.

Vinárstvu Tanzberg bývalého šéfa a spolumajiteľa televízie Nova a tiež expolitika Vladimíra Železného sa stále nedarí dostať zo strát. V predminulom roku prerobilo vyše sedem miliónov českých korún. Dohromady jeho strata za posledných šesť rokov dosiahla 65 miliónov českých korún. Informoval český denník E15.

Vinárstvo Tanzberg založil Železný v roku 1999, teda v roku divokého rozchodu s pôvodným americkým investorom do televízie Nova, spoločnosťou CME. Podľa dostupných výročných správ bolo od roku 2007 v zisku len raz. Jeho tržby sa za ten čas pohybovali medzi trinástimi až sedemnástimi miliónmi korún. „Strata zodpovedá investíciám do získania najkvalitnejších viníc v Česku. Vinárstvo ich muselo získať v priebehu niekoľkých uplynulých rokov tak, aby  plne kontrolovalo hrozno a garantovalo kvalita vína,“ povedala pre E15 predsedníčka predstavenstva vinárstve Tanzberg Konstancia Železná. „Investície do viníc sa všade vo svete splácajú po niekoľko generácií. Takže je to vklad do budúcnosti,“ dodala. Bývalý vládca televízie Nova a europoslanec sa aspoň môže tešiť z niekoľkých významných ocenení. Napríklad v roku 2014 získalo ľadové víno Tanzberg hlavnú cenu v českej súťaži Král vín. Pred siedmimi rokmi potom sekt z tohto vinárstva uspel v rovnakej súťaži v kategórii šumivých vín.

O finančnej náročnosti svojho koníčku vie taktiež spolumajiteľ ťažobnej spoločnosti Severní energetická a majiteľ Zámeckého vinářství Třebívlice Jan Dienstl. Severočeské vinárstvo predvlani prerobilo 34 miliónov korún. Jedinou trpkou útechou je, že to bolo o dva milióny menej ako v roku 2014.

Majiteľ vinárstva ho však stále označuje za svoju srdcovú záležitosť. Uhľobarón Jan Dienstl sa prvej úrody vo svojich viniciach dočkal len pred piatimi rokmi. Má za sebou  ešte vyššie straty než Železný. Vinárstvo vlani i predvlani prerobilo  po vyše tridsať miliónov českých korún. Majiteľ je ale s vývojom zmierený.

„Ešte mnoho rokov budem v mínuse. Logicky, veď sme fľašovali prvú úrodu v roku 2012 a začali sme ju predávať v roku 2014. V mínuse budeme určite ešte dva, tri roky. Za tri roky sa chcem dostať do prevádzkového zisku,“ povedal pred dvoma rokmi Dienstl v rozhovore pre týždenník Euro.

Iným českým miliardárom a biznismenom sa však darí o poznanie lepšie. V miliónových ziskoch sú napríklad firmy Patria Kobylí, do ktorej investoval exmajiteľ Třineckých železiarní Ivo Dubš. V roku 2015 mal tržby 162,9 milióna a zisk vinárstva 6,1 milióna. Nové vinárstvo, v ktorom sa angažoval agromagnát Gabriel Večeřa, je na to číselne ešte lepšie. V tom istom roku utŕžilo síce len 24,4 milióna českých korún , ale z toho malo krásny zisk  17,5 milióna.

Diskusia (0reakcií)